| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | papintappajat | Genetiivi | papintappajan |
| Monikon genetiivi | papintappajien | Partitiivi | papintappajaa |
| Monikon partitiivi | papintappajia | Inessiivi | papintappajassa |
| Monikon inessiivi | papintappajissa | Elatiivi | papintappajasta |
| Monikon elatiivi | papintappajista | Illatiivi | papintappajaan |
| Monikon illatiivi | papintappajiin | Adessiivi | papintappajalla |
| Monikon adessiivi | papintappajilla | Ablatiivi | papintappajalta |
| Monikon ablatiivi | papintappajilta | Allatiivi | papintappajalle |
| Monikon allatiivi | papintappajille | Essiivi | papintappajana |
| Monikon essiivi | papintappajina | Translatiivi | papintappajaksi |
| Monikon translatiivi | papintappajiksi | Monikon instruktiivi | papintappajin |
| Abessiivi | papintappajatta | Monikon abessiivi | papintappajitta |
| Monikon akkusatiivi | papintappajat |