| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | taamon | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | taamot |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | taamoo | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | taamomme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | taamotte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | taamovat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | taamoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | taamoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | taamoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | taamoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | taamoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | taamoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | taamoisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | taamoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | taamoisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | taamoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | taamoisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | taamoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | taamo | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | taamokoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | taamokaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | taamokaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | taamokoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | taamonen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | taamonet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | taamonee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | taamonemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | taamonette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | taamonevat | | |