| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | gingiviitit | Genetiivi | gingiviitin |
| Monikon genetiivi | gingiviittien | Partitiivi | gingiviittiä |
| Monikon partitiivi | gingiviittejä | Inessiivi | gingiviitissä |
| Monikon inessiivi | gingiviiteissä | Elatiivi | gingiviitistä |
| Monikon elatiivi | gingiviiteistä | Illatiivi | gingiviittiin |
| Monikon illatiivi | gingiviitteihin | Adessiivi | gingiviitillä |
| Monikon adessiivi | gingiviiteillä | Ablatiivi | gingiviitiltä |
| Monikon ablatiivi | gingiviiteiltä | Allatiivi | gingiviitille |
| Monikon allatiivi | gingiviiteille | Essiivi | gingiviittinä |
| Monikon essiivi | gingiviitteinä | Translatiivi | gingiviitiksi |
| Monikon translatiivi | gingiviiteiksi | Monikon instruktiivi | gingiviitein |
| Abessiivi | gingiviitittä | Monikon abessiivi | gingiviiteittä |
| Monikon akkusatiivi | gingiviitit |