| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | hempen |
| Monikko | hamppuiset | Monikko | hamppuiseni |
| Monikko | hamppuisesi | Monikko | hamppuisemme |
| Monikko | hamppuisenne | Monikko | hamppuisensa |
| Genetiivi | hamppuisen | Genetiivi | hamppuiseni |
| Genetiivi | hamppuisesi | Genetiivi | hamppuisemme |
| Genetiivi | hamppuisenne | Genetiivi | hamppuisensa |
| Monikon genetiivi | hamppuisten | Monikon genetiivi | hamppuisien |
| Monikon genetiivi | hamppuisteni | Monikon genetiivi | hamppuisieni |
| Monikon genetiivi | hamppuistesi | Monikon genetiivi | hamppuisiesi |
| Monikon genetiivi | hamppuistemme | Monikon genetiivi | hamppuisiemme |
| Monikon genetiivi | hamppuistenne | Monikon genetiivi | hamppuisienne |
| Monikon genetiivi | hamppuistensa | Monikon genetiivi | hamppuisiensa |
| Partitiivi | hamppuista | Partitiivi | hamppuistani |
| Partitiivi | hamppuistasi | Partitiivi | hamppuistamme |
| Partitiivi | hamppuistanne | Partitiivi | hamppuistaan |
| Partitiivi | hamppuistansa | Monikon partitiivi | hamppuisia |
| Monikon partitiivi | hamppuisiani | Monikon partitiivi | hamppuisiasi |
| Monikon partitiivi | hamppuisiamme | Monikon partitiivi | hamppuisianne |
| Monikon partitiivi | hamppuisiaan | Monikon partitiivi | hamppuisiansa |
| Inessiivi | hamppuisessa | Inessiivi | hamppuisessani |
| Inessiivi | hamppuisessasi | Inessiivi | hamppuisessamme |
| Inessiivi | hamppuisessanne | Inessiivi | hamppuisessaan |
| Inessiivi | hamppuisessansa | Monikon inessiivi | hamppuisissa |
| Monikon inessiivi | hamppuisissani | Monikon inessiivi | hamppuisissasi |
| Monikon inessiivi | hamppuisissamme | Monikon inessiivi | hamppuisissanne |
| Monikon inessiivi | hamppuisissaan | Monikon inessiivi | hamppuisissansa |
| Elatiivi | hamppuisesta | Elatiivi | hamppuisestani |
| Elatiivi | hamppuisestasi | Elatiivi | hamppuisestamme |
| Elatiivi | hamppuisestanne | Elatiivi | hamppuisestaan |
| Elatiivi | hamppuisestansa | Monikon elatiivi | hamppuisista |
| Monikon elatiivi | hamppuisistani | Monikon elatiivi | hamppuisistasi |
| Monikon elatiivi | hamppuisistamme | Monikon elatiivi | hamppuisistanne |
| Monikon elatiivi | hamppuisistaan | Monikon elatiivi | hamppuisistansa |
| Illatiivi | hamppuiseen | Illatiivi | hamppuiseeni |
| Illatiivi | hamppuiseesi | Illatiivi | hamppuiseemme |
| Illatiivi | hamppuiseenne | Illatiivi | hamppuiseensa |
| Monikon illatiivi | hamppuisiin | Monikon illatiivi | hamppuisiini |
| Monikon illatiivi | hamppuisiisi | Monikon illatiivi | hamppuisiimme |
| Monikon illatiivi | hamppuisiinne | Monikon illatiivi | hamppuisiinsa |
| Adessiivi | hamppuisella | Adessiivi | hamppuisellani |
| Adessiivi | hamppuisellasi | Adessiivi | hamppuisellamme |
| Adessiivi | hamppuisellanne | Adessiivi | hamppuisellaan |
| Adessiivi | hamppuisellansa | Monikon adessiivi | hamppuisilla |
| Monikon adessiivi | hamppuisillani | Monikon adessiivi | hamppuisillasi |
| Monikon adessiivi | hamppuisillamme | Monikon adessiivi | hamppuisillanne |
| Monikon adessiivi | hamppuisillaan | Monikon adessiivi | hamppuisillansa |
| Ablatiivi | hamppuiselta | Ablatiivi | hamppuiseltani |
| Ablatiivi | hamppuiseltasi | Ablatiivi | hamppuiseltamme |
| Ablatiivi | hamppuiseltanne | Ablatiivi | hamppuiseltaan |
| Ablatiivi | hamppuiseltansa | Monikon ablatiivi | hamppuisilta |
| Monikon ablatiivi | hamppuisiltani | Monikon ablatiivi | hamppuisiltasi |
| Monikon ablatiivi | hamppuisiltamme | Monikon ablatiivi | hamppuisiltanne |
| Monikon ablatiivi | hamppuisiltaan | Monikon ablatiivi | hamppuisiltansa |
| Allatiivi | hamppuiselle | Allatiivi | hamppuiselleni |
| Allatiivi | hamppuisellesi | Allatiivi | hamppuisellemme |
| Allatiivi | hamppuisellenne | Allatiivi | hamppuiselleen |
| Allatiivi | hamppuisellensa | Monikon allatiivi | hamppuisille |
| Monikon allatiivi | hamppuisilleni | Monikon allatiivi | hamppuisillesi |
| Monikon allatiivi | hamppuisillemme | Monikon allatiivi | hamppuisillenne |
| Monikon allatiivi | hamppuisilleen | Monikon allatiivi | hamppuisillensa |
| Essiivi | hamppuisena | Essiivi | hamppuisenani |
| Essiivi | hamppuisenasi | Essiivi | hamppuisenamme |
| Essiivi | hamppuisenanne | Essiivi | hamppuisenaan |
| Essiivi | hamppuisenansa | Monikon essiivi | hamppuisina |
| Monikon essiivi | hamppuisinani | Monikon essiivi | hamppuisinasi |
| Monikon essiivi | hamppuisinamme | Monikon essiivi | hamppuisinanne |
| Monikon essiivi | hamppuisinaan | Monikon essiivi | hamppuisinansa |
| Translatiivi | hamppuiseksi | Translatiivi | hamppuisekseni |
| Translatiivi | hamppuiseksesi | Translatiivi | hamppuiseksemme |
| Translatiivi | hamppuiseksenne | Translatiivi | hamppuisekseen |
| Translatiivi | hamppuiseksensa | Monikon translatiivi | hamppuisiksi |
| Monikon translatiivi | hamppuisikseni | Monikon translatiivi | hamppuisiksesi |
| Monikon translatiivi | hamppuisiksemme | Monikon translatiivi | hamppuisiksenne |
| Monikon translatiivi | hamppuisikseen | Monikon translatiivi | hamppuisiksensa |
| Monikon instruktiivi | hamppuisin | Abessiivi | hamppuisetta |
| Abessiivi | hamppuisettani | Abessiivi | hamppuisettasi |
| Abessiivi | hamppuisettamme | Abessiivi | hamppuisettanne |
| Abessiivi | hamppuisettaan | Abessiivi | hamppuisettansa |
| Monikon abessiivi | hamppuisitta | Monikon abessiivi | hamppuisittani |
| Monikon abessiivi | hamppuisittasi | Monikon abessiivi | hamppuisittamme |
| Monikon abessiivi | hamppuisittanne | Monikon abessiivi | hamppuisittaan |
| Monikon abessiivi | hamppuisittansa | Monikon komitatiivi | hamppuisine |
| Monikon komitatiivi | hamppuisineni | Monikon komitatiivi | hamppuisinesi |
| Monikon komitatiivi | hamppuisinemme | Monikon komitatiivi | hamppuisinenne |
| Monikon komitatiivi | hamppuisineen | Monikon komitatiivi | hamppuisinensa |
| Komparatiivi | hamppuisempi | Superlatiivi | hamppuisin |
| Monikon akkusatiivi | hamppuiset | Monikon akkusatiivi | hamppuiseni |
| Monikon akkusatiivi | hamppuisesi | Monikon akkusatiivi | hamppuisemme |
| Monikon akkusatiivi | hamppuisenne | Monikon akkusatiivi | hamppuisensa |
| Akkusatiivi | hamppuiseni | Akkusatiivi | hamppuisesi |
| Akkusatiivi | hamppuisemme | Akkusatiivi | hamppuisenne |
| Akkusatiivi | hamppuisensa |