Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKonteksti
Adjektiivit
1.ilmailu

Taivutusmuodot

MonikkoleveärunkoisetMonikkoleveärunkoiseni
MonikkoleveärunkoisesiMonikkoleveärunkoisemme
MonikkoleveärunkoisenneMonikkoleveärunkoisensa
GenetiivileveärunkoisenGenetiivileveärunkoiseni
GenetiivileveärunkoisesiGenetiivileveärunkoisemme
GenetiivileveärunkoisenneGenetiivileveärunkoisensa
Monikon genetiivileveärunkoistenMonikon genetiivileveärunkoisien
Monikon genetiivileveärunkoisteniMonikon genetiivileveärunkoisieni
Monikon genetiivileveärunkoistesiMonikon genetiivileveärunkoisiesi
Monikon genetiivileveärunkoistemmeMonikon genetiivileveärunkoisiemme
Monikon genetiivileveärunkoistenneMonikon genetiivileveärunkoisienne
Monikon genetiivileveärunkoistensaMonikon genetiivileveärunkoisiensa
PartitiivileveärunkoistaPartitiivileveärunkoistani
PartitiivileveärunkoistasiPartitiivileveärunkoistamme
PartitiivileveärunkoistannePartitiivileveärunkoistaan
PartitiivileveärunkoistansaMonikon partitiivileveärunkoisia
Monikon partitiivileveärunkoisianiMonikon partitiivileveärunkoisiasi
Monikon partitiivileveärunkoisiammeMonikon partitiivileveärunkoisianne
Monikon partitiivileveärunkoisiaanMonikon partitiivileveärunkoisiansa
InessiivileveärunkoisessaInessiivileveärunkoisessani
InessiivileveärunkoisessasiInessiivileveärunkoisessamme
InessiivileveärunkoisessanneInessiivileveärunkoisessaan
InessiivileveärunkoisessansaMonikon inessiivileveärunkoisissa
Monikon inessiivileveärunkoisissaniMonikon inessiivileveärunkoisissasi
Monikon inessiivileveärunkoisissammeMonikon inessiivileveärunkoisissanne
Monikon inessiivileveärunkoisissaanMonikon inessiivileveärunkoisissansa
ElatiivileveärunkoisestaElatiivileveärunkoisestani
ElatiivileveärunkoisestasiElatiivileveärunkoisestamme
ElatiivileveärunkoisestanneElatiivileveärunkoisestaan
ElatiivileveärunkoisestansaMonikon elatiivileveärunkoisista
Monikon elatiivileveärunkoisistaniMonikon elatiivileveärunkoisistasi
Monikon elatiivileveärunkoisistammeMonikon elatiivileveärunkoisistanne
Monikon elatiivileveärunkoisistaanMonikon elatiivileveärunkoisistansa
IllatiivileveärunkoiseenIllatiivileveärunkoiseeni
IllatiivileveärunkoiseesiIllatiivileveärunkoiseemme
IllatiivileveärunkoiseenneIllatiivileveärunkoiseensa
Monikon illatiivileveärunkoisiinMonikon illatiivileveärunkoisiini
Monikon illatiivileveärunkoisiisiMonikon illatiivileveärunkoisiimme
Monikon illatiivileveärunkoisiinneMonikon illatiivileveärunkoisiinsa
AdessiivileveärunkoisellaAdessiivileveärunkoisellani
AdessiivileveärunkoisellasiAdessiivileveärunkoisellamme
AdessiivileveärunkoisellanneAdessiivileveärunkoisellaan
AdessiivileveärunkoisellansaMonikon adessiivileveärunkoisilla
Monikon adessiivileveärunkoisillaniMonikon adessiivileveärunkoisillasi
Monikon adessiivileveärunkoisillammeMonikon adessiivileveärunkoisillanne
Monikon adessiivileveärunkoisillaanMonikon adessiivileveärunkoisillansa
AblatiivileveärunkoiseltaAblatiivileveärunkoiseltani
AblatiivileveärunkoiseltasiAblatiivileveärunkoiseltamme
AblatiivileveärunkoiseltanneAblatiivileveärunkoiseltaan
AblatiivileveärunkoiseltansaMonikon ablatiivileveärunkoisilta
Monikon ablatiivileveärunkoisiltaniMonikon ablatiivileveärunkoisiltasi
Monikon ablatiivileveärunkoisiltammeMonikon ablatiivileveärunkoisiltanne
Monikon ablatiivileveärunkoisiltaanMonikon ablatiivileveärunkoisiltansa
AllatiivileveärunkoiselleAllatiivileveärunkoiselleni
AllatiivileveärunkoisellesiAllatiivileveärunkoisellemme
AllatiivileveärunkoisellenneAllatiivileveärunkoiselleen
AllatiivileveärunkoisellensaMonikon allatiivileveärunkoisille
Monikon allatiivileveärunkoisilleniMonikon allatiivileveärunkoisillesi
Monikon allatiivileveärunkoisillemmeMonikon allatiivileveärunkoisillenne
Monikon allatiivileveärunkoisilleenMonikon allatiivileveärunkoisillensa
EssiivileveärunkoisenaEssiivileveärunkoisenani
EssiivileveärunkoisenasiEssiivileveärunkoisenamme
EssiivileveärunkoisenanneEssiivileveärunkoisenaan
EssiivileveärunkoisenansaMonikon essiivileveärunkoisina
Monikon essiivileveärunkoisinaniMonikon essiivileveärunkoisinasi
Monikon essiivileveärunkoisinammeMonikon essiivileveärunkoisinanne
Monikon essiivileveärunkoisinaanMonikon essiivileveärunkoisinansa
TranslatiivileveärunkoiseksiTranslatiivileveärunkoisekseni
TranslatiivileveärunkoiseksesiTranslatiivileveärunkoiseksemme
TranslatiivileveärunkoiseksenneTranslatiivileveärunkoisekseen
TranslatiivileveärunkoiseksensaMonikon translatiivileveärunkoisiksi
Monikon translatiivileveärunkoisikseniMonikon translatiivileveärunkoisiksesi
Monikon translatiivileveärunkoisiksemmeMonikon translatiivileveärunkoisiksenne
Monikon translatiivileveärunkoisikseenMonikon translatiivileveärunkoisiksensa
Monikon instruktiivileveärunkoisinAbessiivileveärunkoisetta
AbessiivileveärunkoisettaniAbessiivileveärunkoisettasi
AbessiivileveärunkoisettammeAbessiivileveärunkoisettanne
AbessiivileveärunkoisettaanAbessiivileveärunkoisettansa
Monikon abessiivileveärunkoisittaMonikon abessiivileveärunkoisittani
Monikon abessiivileveärunkoisittasiMonikon abessiivileveärunkoisittamme
Monikon abessiivileveärunkoisittanneMonikon abessiivileveärunkoisittaan
Monikon abessiivileveärunkoisittansaMonikon komitatiivileveärunkoisine
Monikon komitatiivileveärunkoisineniMonikon komitatiivileveärunkoisinesi
Monikon komitatiivileveärunkoisinemmeMonikon komitatiivileveärunkoisinenne
Monikon komitatiivileveärunkoisineenMonikon komitatiivileveärunkoisinensa
KomparatiivileveärunkoisempiSuperlatiivileveärunkoisin
Monikon akkusatiivileveärunkoisetMonikon akkusatiivileveärunkoiseni
Monikon akkusatiivileveärunkoisesiMonikon akkusatiivileveärunkoisemme
Monikon akkusatiivileveärunkoisenneMonikon akkusatiivileveärunkoisensa
AkkusatiivileveärunkoiseniAkkusatiivileveärunkoisesi
AkkusatiivileveärunkoisemmeAkkusatiivileveärunkoisenne
Akkusatiivileveärunkoisensa