| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Substantiivit | |
| 2. | |
| 3. | |
| Monikko | tartarit | Genetiivi | tartarin |
| Monikon genetiivi | tartarien | Partitiivi | tartaria |
| Monikon partitiivi | tartareja | Inessiivi | tartarissa |
| Monikon inessiivi | tartareissa | Elatiivi | tartarista |
| Monikon elatiivi | tartareista | Illatiivi | tartariin |
| Monikon illatiivi | tartareihin | Adessiivi | tartarilla |
| Monikon adessiivi | tartareilla | Ablatiivi | tartarilta |
| Monikon ablatiivi | tartareilta | Allatiivi | tartarille |
| Monikon allatiivi | tartareille | Essiivi | tartarina |
| Monikon essiivi | tartareina | Translatiivi | tartariksi |
| Monikon translatiivi | tartareiksi | Monikon instruktiivi | tartarein |
| Abessiivi | tartaritta | Monikon abessiivi | tartareitta |
| Monikon akkusatiivi | tartarit |