| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | iltahelokit | Genetiivi | iltahelokin |
| Monikon genetiivi | iltahelokkien | Partitiivi | iltahelokkia |
| Monikon partitiivi | iltahelokkeja | Inessiivi | iltahelokissa |
| Monikon inessiivi | iltahelokeissa | Elatiivi | iltahelokista |
| Monikon elatiivi | iltahelokeista | Illatiivi | iltahelokkiin |
| Monikon illatiivi | iltahelokkeihin | Adessiivi | iltahelokilla |
| Monikon adessiivi | iltahelokeilla | Ablatiivi | iltahelokilta |
| Monikon ablatiivi | iltahelokeilta | Allatiivi | iltahelokille |
| Monikon allatiivi | iltahelokeille | Essiivi | iltahelokkina |
| Monikon essiivi | iltahelokkeina | Translatiivi | iltahelokiksi |
| Monikon translatiivi | iltahelokeiksi | Monikon instruktiivi | iltahelokein |
| Abessiivi | iltahelokitta | Monikon abessiivi | iltahelokeitta |
| Monikon akkusatiivi | iltahelokit |