| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | lääketiede, harvinainen | |
| Monikko | ambidekstriat | Genetiivi | ambidekstrian |
| Monikon genetiivi | ambidekstrioiden | Monikon genetiivi | ambidekstrioitten |
| Partitiivi | ambidekstriaa | Monikon partitiivi | ambidekstrioita |
| Inessiivi | ambidekstriassa | Monikon inessiivi | ambidekstrioissa |
| Elatiivi | ambidekstriasta | Monikon elatiivi | ambidekstrioista |
| Illatiivi | ambidekstriaan | Monikon illatiivi | ambidekstrioihin |
| Adessiivi | ambidekstrialla | Monikon adessiivi | ambidekstrioilla |
| Ablatiivi | ambidekstrialta | Monikon ablatiivi | ambidekstrioilta |
| Allatiivi | ambidekstrialle | Monikon allatiivi | ambidekstrioille |
| Essiivi | ambidekstriana | Monikon essiivi | ambidekstrioina |
| Translatiivi | ambidekstriaksi | Monikon translatiivi | ambidekstrioiksi |
| Monikon instruktiivi | ambidekstrioin | Abessiivi | ambidekstriatta |
| Monikon abessiivi | ambidekstrioitta | Monikon akkusatiivi | ambidekstriat |