| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 4. | ||
| Monikko | turkikset | Genetiivi | turkiksen |
| Monikon genetiivi | turkisten | Monikon genetiivi | turkiksien |
| Partitiivi | turkista | Monikon partitiivi | turkiksia |
| Inessiivi | turkiksessa | Monikon inessiivi | turkiksissa |
| Elatiivi | turkiksesta | Monikon elatiivi | turkiksista |
| Illatiivi | turkikseen | Monikon illatiivi | turkiksiin |
| Adessiivi | turkiksella | Monikon adessiivi | turkiksilla |
| Ablatiivi | turkikselta | Monikon ablatiivi | turkiksilta |
| Allatiivi | turkikselle | Monikon allatiivi | turkiksille |
| Essiivi | turkiksena | Monikon essiivi | turkiksina |
| Translatiivi | turkikseksi | Monikon translatiivi | turkiksiksi |
| Monikon instruktiivi | turkiksin | Abessiivi | turkiksetta |
| Monikon abessiivi | turkiksitta | Monikon akkusatiivi | turkikset |