| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | taaraan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | taaraat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | taaraa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | taaraamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | taaraatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | taaraavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | taarasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | taarasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | taarasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | taarasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | taarasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | taarasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | taaraisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | taaraisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | taaraisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | taaraisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | taaraisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | taaraisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | taaraa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | taaratkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | taaratkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | taaratkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | taaratkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | taarannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | taarannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | taarannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | taarannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | taarannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | taarannevat | | |