| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | kasvannaiset | Genetiivi | kasvannaisen |
| Monikon genetiivi | kasvannaisten | Monikon genetiivi | kasvannaisien |
| Partitiivi | kasvannaista | Monikon partitiivi | kasvannaisia |
| Inessiivi | kasvannaisessa | Monikon inessiivi | kasvannaisissa |
| Elatiivi | kasvannaisesta | Monikon elatiivi | kasvannaisista |
| Illatiivi | kasvannaiseen | Monikon illatiivi | kasvannaisiin |
| Adessiivi | kasvannaisella | Monikon adessiivi | kasvannaisilla |
| Ablatiivi | kasvannaiselta | Monikon ablatiivi | kasvannaisilta |
| Allatiivi | kasvannaiselle | Monikon allatiivi | kasvannaisille |
| Essiivi | kasvannaisena | Monikon essiivi | kasvannaisina |
| Translatiivi | kasvannaiseksi | Monikon translatiivi | kasvannaisiksi |
| Monikon instruktiivi | kasvannaisin | Abessiivi | kasvannaisetta |
| Monikon abessiivi | kasvannaisitta | Monikon akkusatiivi | kasvannaiset |