Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

  • Tuntematon aksentti:
    • IPA: [ˈhævitːæː(ʔ)]
    • IPA: /ˈhæ.ʋit.tæː(ʔ)/
KäännösKontekstiÄäninäyte
Verbit
1.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUK
  • ÄäntäminenUS
2.
3.
4.
  • ÄäntäminenUS
5.
6.
  • ÄäntäminenUS
7.
  • ÄäntäminenUS
8.
  • ÄäntäminenUS
9.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
10.
  • ÄäntäminenUS
11.
12.
  • ÄäntäminenUS
13.
14.
  • ÄäntäminenUS
15.
16.
  • ÄäntäminenUS
17.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
18.kuvaannollinen
  • ÄäntäminenUK
  • ÄäntäminenUS
19.
  • ÄäntäminenUS
20.
21.
22.
23.
24.
25.
  • ÄäntäminenUS
26.
  • ÄäntäminenUS
27.
28.
29.
30.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
31.
32.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Verbi

  1. tuhota, poistaa lopullisesti
  2. heittää pois, luopua omistusoikeudesta
  3. (arkikieli) kadottaa, unohtaa jonkin esineen olinpaikka

Esimerkit

  • Tämän suihkeen pitäisi hävittää hyttyset talosta.
    • This spray should put down the mosquitoes from the house.
  • Stalinin hallinnon arvellaan hävittäneen miljoonia toisinajattelijoita.
    • The Stalin government is thought to have exterminated millions of dissidents.
  • Yritys onnistui hävittämään miljardeja euroja virheinvestointeihin.
    • The company managed to waste billions of euros in mistaken investments.
  • Thousands of villages on the Southeast Asian coast were devastated by the Boxing day tsunami in 2004. (or, literally: The B. d. t. devastated...)
  • Hävitin vesivahingossa tärveltyneet huonekalut.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshävitänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenshävität
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshävitämmeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesenshävitätte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenshävittävätYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihävitin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektihävititYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihävitti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihävitimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektihävititte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihävittivätYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshävittäisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesenshävittäisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenshävittäisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshävittäisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesenshävittäisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenshävittäisivätYksikön toisen persoonan imperatiivin preesenshävitä
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenshävittäköönMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenshävittäkäämme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesenshävittäkääMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenshävittäkööt
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshävittänenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesenshävittänet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenshävittäneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshävittänemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesenshävittänetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenshävittänevät