| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | viivaimet | Genetiivi | viivaimen |
| Monikon genetiivi | viivaimien | Monikon genetiivi | viivainten |
| Partitiivi | viivainta | Monikon partitiivi | viivaimia |
| Inessiivi | viivaimessa | Monikon inessiivi | viivaimissa |
| Elatiivi | viivaimesta | Monikon elatiivi | viivaimista |
| Illatiivi | viivaimeen | Monikon illatiivi | viivaimiin |
| Adessiivi | viivaimella | Monikon adessiivi | viivaimilla |
| Ablatiivi | viivaimelta | Monikon ablatiivi | viivaimilta |
| Allatiivi | viivaimelle | Monikon allatiivi | viivaimille |
| Essiivi | viivaimena | Monikon essiivi | viivaimina |
| Translatiivi | viivaimeksi | Monikon translatiivi | viivaimiksi |
| Monikon instruktiivi | viivaimin | Abessiivi | viivaimetta |
| Monikon abessiivi | viivaimitta | Monikon akkusatiivi | viivaimet |