| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | häilyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | häilyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | häilyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | häilymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | häilytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | häilyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | häilyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | häilyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | häilyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | häilyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | häilyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | häilyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | häilyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | häilyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | häilyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | häilyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | häilyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | häilyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | häily | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | häilyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | häilykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | häilykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | häilykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | häilynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | häilynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | häilynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | häilynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | häilynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | häilynevät | | |