Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: [ˈhɑtɑrɑ]
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
2.
  • ÄäntäminenUS
3.
4.
5.
6.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
Muut/tuntemattomat
7.
  • ÄäntäminenUS
8.
9.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. heikko, ei tukeva
  2. (kuvaannollisesti) heikko, puutteellinen

Esimerkit

  • Hökkeli vaikuttaa kovin hataralta.
    • The shack looks terribly shaky.
  • Hänellä oli pelkkä hatara käsitys asiasta.
    • He had only a feeble grasp of the subject.

Taivutusmuodot

MonikkohataratMonikkohatarani
MonikkohatarasiMonikkohataramme
MonikkohataranneMonikkohataransa
GenetiivihataranGenetiivihatarani
GenetiivihatarasiGenetiivihataramme
GenetiivihataranneGenetiivihataransa
Monikon genetiivihatarienMonikon genetiivihataroiden
Monikon genetiivihataroittenMonikon genetiivihatarieni
Monikon genetiivihataroideniMonikon genetiivihataroitteni
Monikon genetiivihatariesiMonikon genetiivihataroidesi
Monikon genetiivihataroittesiMonikon genetiivihatariemme
Monikon genetiivihataroidemmeMonikon genetiivihataroittemme
Monikon genetiivihatarienneMonikon genetiivihataroidenne
Monikon genetiivihataroittenneMonikon genetiivihatariensa
Monikon genetiivihataroidensaMonikon genetiivihataroittensa
PartitiivihataraaPartitiivihataraani
PartitiivihataraasiPartitiivihataraamme
PartitiivihataraannePartitiivihataraansa
Monikon partitiivihatariaMonikon partitiivihataroita
Monikon partitiivihatarianiMonikon partitiivihataroitani
Monikon partitiivihatariasiMonikon partitiivihataroitasi
Monikon partitiivihatariammeMonikon partitiivihataroitamme
Monikon partitiivihatarianneMonikon partitiivihataroitanne
Monikon partitiivihatariaanMonikon partitiivihataroitaan
Monikon partitiivihatariansaMonikon partitiivihataroitansa
InessiivihatarassaInessiivihatarassani
InessiivihatarassasiInessiivihatarassamme
InessiivihatarassanneInessiivihatarassaan
InessiivihatarassansaMonikon inessiivihataroissa
Monikon inessiivihatarissaMonikon inessiivihataroissani
Monikon inessiivihatarissaniMonikon inessiivihataroissasi
Monikon inessiivihatarissasiMonikon inessiivihataroissamme
Monikon inessiivihatarissammeMonikon inessiivihataroissanne
Monikon inessiivihatarissanneMonikon inessiivihataroissaan
Monikon inessiivihatarissaanMonikon inessiivihataroissansa
Monikon inessiivihatarissansaElatiivihatarasta
ElatiivihatarastaniElatiivihatarastasi
ElatiivihatarastammeElatiivihatarastanne
ElatiivihatarastaanElatiivihatarastansa
Monikon elatiivihataroistaMonikon elatiivihatarista
Monikon elatiivihataroistaniMonikon elatiivihataristani
Monikon elatiivihataroistasiMonikon elatiivihataristasi
Monikon elatiivihataroistammeMonikon elatiivihataristamme
Monikon elatiivihataroistanneMonikon elatiivihataristanne
Monikon elatiivihataroistaanMonikon elatiivihataristaan
Monikon elatiivihataroistansaMonikon elatiivihataristansa
IllatiivihataraanIllatiivihataraani
IllatiivihataraasiIllatiivihataraamme
IllatiivihataraanneIllatiivihataraansa
Monikon illatiivihatariinMonikon illatiivihataroihin
Monikon illatiivihatariiniMonikon illatiivihataroihini
Monikon illatiivihatariisiMonikon illatiivihataroihisi
Monikon illatiivihatariimmeMonikon illatiivihataroihimme
Monikon illatiivihatariinneMonikon illatiivihataroihinne
Monikon illatiivihatariinsaMonikon illatiivihataroihinsa
AdessiivihatarallaAdessiivihatarallani
AdessiivihatarallasiAdessiivihatarallamme
AdessiivihatarallanneAdessiivihatarallaan
AdessiivihatarallansaMonikon adessiivihataroilla
Monikon adessiivihatarillaMonikon adessiivihataroillani
Monikon adessiivihatarillaniMonikon adessiivihataroillasi
Monikon adessiivihatarillasiMonikon adessiivihataroillamme
Monikon adessiivihatarillammeMonikon adessiivihataroillanne
Monikon adessiivihatarillanneMonikon adessiivihataroillaan
Monikon adessiivihatarillaanMonikon adessiivihataroillansa
Monikon adessiivihatarillansaAblatiivihataralta
AblatiivihataraltaniAblatiivihataraltasi
AblatiivihataraltammeAblatiivihataraltanne
AblatiivihataraltaanAblatiivihataraltansa
Monikon ablatiivihataroiltaMonikon ablatiivihatarilta
Monikon ablatiivihataroiltaniMonikon ablatiivihatariltani
Monikon ablatiivihataroiltasiMonikon ablatiivihatariltasi
Monikon ablatiivihataroiltammeMonikon ablatiivihatariltamme
Monikon ablatiivihataroiltanneMonikon ablatiivihatariltanne
Monikon ablatiivihataroiltaanMonikon ablatiivihatariltaan
Monikon ablatiivihataroiltansaMonikon ablatiivihatariltansa
AllatiivihataralleAllatiivihataralleni
AllatiivihatarallesiAllatiivihatarallemme
AllatiivihatarallenneAllatiivihataralleen
AllatiivihatarallensaMonikon allatiivihataroille
Monikon allatiivihatarilleMonikon allatiivihataroilleni
Monikon allatiivihatarilleniMonikon allatiivihataroillesi
Monikon allatiivihatarillesiMonikon allatiivihataroillemme
Monikon allatiivihatarillemmeMonikon allatiivihataroillenne
Monikon allatiivihatarillenneMonikon allatiivihataroilleen
Monikon allatiivihatarilleenMonikon allatiivihataroillensa
Monikon allatiivihatarillensaEssiivihatarana
EssiivihatarananiEssiivihataranasi
EssiivihataranammeEssiivihatarananne
EssiivihataranaanEssiivihataranansa
Monikon essiivihataroinaMonikon essiivihatarina
Monikon essiivihataroinaniMonikon essiivihatarinani
Monikon essiivihataroinasiMonikon essiivihatarinasi
Monikon essiivihataroinammeMonikon essiivihatarinamme
Monikon essiivihataroinanneMonikon essiivihatarinanne
Monikon essiivihataroinaanMonikon essiivihatarinaan
Monikon essiivihataroinansaMonikon essiivihatarinansa
TranslatiivihataraksiTranslatiivihatarakseni
TranslatiivihataraksesiTranslatiivihataraksemme
TranslatiivihataraksenneTranslatiivihatarakseen
TranslatiivihataraksensaMonikon translatiivihataroiksi
Monikon translatiivihatariksiMonikon translatiivihataroikseni
Monikon translatiivihatarikseniMonikon translatiivihataroiksesi
Monikon translatiivihatariksesiMonikon translatiivihataroiksemme
Monikon translatiivihatariksemmeMonikon translatiivihataroiksenne
Monikon translatiivihatariksenneMonikon translatiivihataroikseen
Monikon translatiivihatarikseenMonikon translatiivihataroiksensa
Monikon translatiivihatariksensaMonikon instruktiivihatarin
Monikon instruktiivihataroinAbessiivihataratta
AbessiivihatarattaniAbessiivihatarattasi
AbessiivihatarattammeAbessiivihatarattanne
AbessiivihatarattaanAbessiivihatarattansa
Monikon abessiivihataroittaMonikon abessiivihataritta
Monikon abessiivihataroittaniMonikon abessiivihatarittani
Monikon abessiivihataroittasiMonikon abessiivihatarittasi
Monikon abessiivihataroittammeMonikon abessiivihatarittamme
Monikon abessiivihataroittanneMonikon abessiivihatarittanne
Monikon abessiivihataroittaanMonikon abessiivihatarittaan
Monikon abessiivihataroittansaMonikon abessiivihatarittansa
Monikon komitatiivihataroineMonikon komitatiivihatarine
Monikon komitatiivihataroineniMonikon komitatiivihatarineni
Monikon komitatiivihataroinesiMonikon komitatiivihatarinesi
Monikon komitatiivihataroinemmeMonikon komitatiivihatarinemme
Monikon komitatiivihataroinenneMonikon komitatiivihatarinenne
Monikon komitatiivihataroineenMonikon komitatiivihatarineen
Monikon komitatiivihataroinensaMonikon komitatiivihatarinensa
KomparatiivihatarampiSuperlatiivihatarin
Monikon akkusatiivihataratMonikon akkusatiivihatarani
Monikon akkusatiivihatarasiMonikon akkusatiivihataramme
Monikon akkusatiivihataranneMonikon akkusatiivihataransa
AkkusatiivihataraniAkkusatiivihatarasi
AkkusatiivihatarammeAkkusatiivihataranne
Akkusatiivihataransa

Luokat