| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| 6. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 7. | ||
| 8. | ||
| 9. | ||
| Monikko | hatarat | Monikko | hatarani |
| Monikko | hatarasi | Monikko | hataramme |
| Monikko | hataranne | Monikko | hataransa |
| Genetiivi | hataran | Genetiivi | hatarani |
| Genetiivi | hatarasi | Genetiivi | hataramme |
| Genetiivi | hataranne | Genetiivi | hataransa |
| Monikon genetiivi | hatarien | Monikon genetiivi | hataroiden |
| Monikon genetiivi | hataroitten | Monikon genetiivi | hatarieni |
| Monikon genetiivi | hataroideni | Monikon genetiivi | hataroitteni |
| Monikon genetiivi | hatariesi | Monikon genetiivi | hataroidesi |
| Monikon genetiivi | hataroittesi | Monikon genetiivi | hatariemme |
| Monikon genetiivi | hataroidemme | Monikon genetiivi | hataroittemme |
| Monikon genetiivi | hatarienne | Monikon genetiivi | hataroidenne |
| Monikon genetiivi | hataroittenne | Monikon genetiivi | hatariensa |
| Monikon genetiivi | hataroidensa | Monikon genetiivi | hataroittensa |
| Partitiivi | hataraa | Partitiivi | hataraani |
| Partitiivi | hataraasi | Partitiivi | hataraamme |
| Partitiivi | hataraanne | Partitiivi | hataraansa |
| Monikon partitiivi | hataria | Monikon partitiivi | hataroita |
| Monikon partitiivi | hatariani | Monikon partitiivi | hataroitani |
| Monikon partitiivi | hatariasi | Monikon partitiivi | hataroitasi |
| Monikon partitiivi | hatariamme | Monikon partitiivi | hataroitamme |
| Monikon partitiivi | hatarianne | Monikon partitiivi | hataroitanne |
| Monikon partitiivi | hatariaan | Monikon partitiivi | hataroitaan |
| Monikon partitiivi | hatariansa | Monikon partitiivi | hataroitansa |
| Inessiivi | hatarassa | Inessiivi | hatarassani |
| Inessiivi | hatarassasi | Inessiivi | hatarassamme |
| Inessiivi | hatarassanne | Inessiivi | hatarassaan |
| Inessiivi | hatarassansa | Monikon inessiivi | hataroissa |
| Monikon inessiivi | hatarissa | Monikon inessiivi | hataroissani |
| Monikon inessiivi | hatarissani | Monikon inessiivi | hataroissasi |
| Monikon inessiivi | hatarissasi | Monikon inessiivi | hataroissamme |
| Monikon inessiivi | hatarissamme | Monikon inessiivi | hataroissanne |
| Monikon inessiivi | hatarissanne | Monikon inessiivi | hataroissaan |
| Monikon inessiivi | hatarissaan | Monikon inessiivi | hataroissansa |
| Monikon inessiivi | hatarissansa | Elatiivi | hatarasta |
| Elatiivi | hatarastani | Elatiivi | hatarastasi |
| Elatiivi | hatarastamme | Elatiivi | hatarastanne |
| Elatiivi | hatarastaan | Elatiivi | hatarastansa |
| Monikon elatiivi | hataroista | Monikon elatiivi | hatarista |
| Monikon elatiivi | hataroistani | Monikon elatiivi | hataristani |
| Monikon elatiivi | hataroistasi | Monikon elatiivi | hataristasi |
| Monikon elatiivi | hataroistamme | Monikon elatiivi | hataristamme |
| Monikon elatiivi | hataroistanne | Monikon elatiivi | hataristanne |
| Monikon elatiivi | hataroistaan | Monikon elatiivi | hataristaan |
| Monikon elatiivi | hataroistansa | Monikon elatiivi | hataristansa |
| Illatiivi | hataraan | Illatiivi | hataraani |
| Illatiivi | hataraasi | Illatiivi | hataraamme |
| Illatiivi | hataraanne | Illatiivi | hataraansa |
| Monikon illatiivi | hatariin | Monikon illatiivi | hataroihin |
| Monikon illatiivi | hatariini | Monikon illatiivi | hataroihini |
| Monikon illatiivi | hatariisi | Monikon illatiivi | hataroihisi |
| Monikon illatiivi | hatariimme | Monikon illatiivi | hataroihimme |
| Monikon illatiivi | hatariinne | Monikon illatiivi | hataroihinne |
| Monikon illatiivi | hatariinsa | Monikon illatiivi | hataroihinsa |
| Adessiivi | hataralla | Adessiivi | hatarallani |
| Adessiivi | hatarallasi | Adessiivi | hatarallamme |
| Adessiivi | hatarallanne | Adessiivi | hatarallaan |
| Adessiivi | hatarallansa | Monikon adessiivi | hataroilla |
| Monikon adessiivi | hatarilla | Monikon adessiivi | hataroillani |
| Monikon adessiivi | hatarillani | Monikon adessiivi | hataroillasi |
| Monikon adessiivi | hatarillasi | Monikon adessiivi | hataroillamme |
| Monikon adessiivi | hatarillamme | Monikon adessiivi | hataroillanne |
| Monikon adessiivi | hatarillanne | Monikon adessiivi | hataroillaan |
| Monikon adessiivi | hatarillaan | Monikon adessiivi | hataroillansa |
| Monikon adessiivi | hatarillansa | Ablatiivi | hataralta |
| Ablatiivi | hataraltani | Ablatiivi | hataraltasi |
| Ablatiivi | hataraltamme | Ablatiivi | hataraltanne |
| Ablatiivi | hataraltaan | Ablatiivi | hataraltansa |
| Monikon ablatiivi | hataroilta | Monikon ablatiivi | hatarilta |
| Monikon ablatiivi | hataroiltani | Monikon ablatiivi | hatariltani |
| Monikon ablatiivi | hataroiltasi | Monikon ablatiivi | hatariltasi |
| Monikon ablatiivi | hataroiltamme | Monikon ablatiivi | hatariltamme |
| Monikon ablatiivi | hataroiltanne | Monikon ablatiivi | hatariltanne |
| Monikon ablatiivi | hataroiltaan | Monikon ablatiivi | hatariltaan |
| Monikon ablatiivi | hataroiltansa | Monikon ablatiivi | hatariltansa |
| Allatiivi | hataralle | Allatiivi | hataralleni |
| Allatiivi | hatarallesi | Allatiivi | hatarallemme |
| Allatiivi | hatarallenne | Allatiivi | hataralleen |
| Allatiivi | hatarallensa | Monikon allatiivi | hataroille |
| Monikon allatiivi | hatarille | Monikon allatiivi | hataroilleni |
| Monikon allatiivi | hatarilleni | Monikon allatiivi | hataroillesi |
| Monikon allatiivi | hatarillesi | Monikon allatiivi | hataroillemme |
| Monikon allatiivi | hatarillemme | Monikon allatiivi | hataroillenne |
| Monikon allatiivi | hatarillenne | Monikon allatiivi | hataroilleen |
| Monikon allatiivi | hatarilleen | Monikon allatiivi | hataroillensa |
| Monikon allatiivi | hatarillensa | Essiivi | hatarana |
| Essiivi | hataranani | Essiivi | hataranasi |
| Essiivi | hataranamme | Essiivi | hatarananne |
| Essiivi | hataranaan | Essiivi | hataranansa |
| Monikon essiivi | hataroina | Monikon essiivi | hatarina |
| Monikon essiivi | hataroinani | Monikon essiivi | hatarinani |
| Monikon essiivi | hataroinasi | Monikon essiivi | hatarinasi |
| Monikon essiivi | hataroinamme | Monikon essiivi | hatarinamme |
| Monikon essiivi | hataroinanne | Monikon essiivi | hatarinanne |
| Monikon essiivi | hataroinaan | Monikon essiivi | hatarinaan |
| Monikon essiivi | hataroinansa | Monikon essiivi | hatarinansa |
| Translatiivi | hataraksi | Translatiivi | hatarakseni |
| Translatiivi | hataraksesi | Translatiivi | hataraksemme |
| Translatiivi | hataraksenne | Translatiivi | hatarakseen |
| Translatiivi | hataraksensa | Monikon translatiivi | hataroiksi |
| Monikon translatiivi | hatariksi | Monikon translatiivi | hataroikseni |
| Monikon translatiivi | hatarikseni | Monikon translatiivi | hataroiksesi |
| Monikon translatiivi | hatariksesi | Monikon translatiivi | hataroiksemme |
| Monikon translatiivi | hatariksemme | Monikon translatiivi | hataroiksenne |
| Monikon translatiivi | hatariksenne | Monikon translatiivi | hataroikseen |
| Monikon translatiivi | hatarikseen | Monikon translatiivi | hataroiksensa |
| Monikon translatiivi | hatariksensa | Monikon instruktiivi | hatarin |
| Monikon instruktiivi | hataroin | Abessiivi | hataratta |
| Abessiivi | hatarattani | Abessiivi | hatarattasi |
| Abessiivi | hatarattamme | Abessiivi | hatarattanne |
| Abessiivi | hatarattaan | Abessiivi | hatarattansa |
| Monikon abessiivi | hataroitta | Monikon abessiivi | hataritta |
| Monikon abessiivi | hataroittani | Monikon abessiivi | hatarittani |
| Monikon abessiivi | hataroittasi | Monikon abessiivi | hatarittasi |
| Monikon abessiivi | hataroittamme | Monikon abessiivi | hatarittamme |
| Monikon abessiivi | hataroittanne | Monikon abessiivi | hatarittanne |
| Monikon abessiivi | hataroittaan | Monikon abessiivi | hatarittaan |
| Monikon abessiivi | hataroittansa | Monikon abessiivi | hatarittansa |
| Monikon komitatiivi | hataroine | Monikon komitatiivi | hatarine |
| Monikon komitatiivi | hataroineni | Monikon komitatiivi | hatarineni |
| Monikon komitatiivi | hataroinesi | Monikon komitatiivi | hatarinesi |
| Monikon komitatiivi | hataroinemme | Monikon komitatiivi | hatarinemme |
| Monikon komitatiivi | hataroinenne | Monikon komitatiivi | hatarinenne |
| Monikon komitatiivi | hataroineen | Monikon komitatiivi | hatarineen |
| Monikon komitatiivi | hataroinensa | Monikon komitatiivi | hatarinensa |
| Komparatiivi | hatarampi | Superlatiivi | hatarin |
| Monikon akkusatiivi | hatarat | Monikon akkusatiivi | hatarani |
| Monikon akkusatiivi | hatarasi | Monikon akkusatiivi | hataramme |
| Monikon akkusatiivi | hataranne | Monikon akkusatiivi | hataransa |
| Akkusatiivi | hatarani | Akkusatiivi | hatarasi |
| Akkusatiivi | hataramme | Akkusatiivi | hataranne |
| Akkusatiivi | hataransa |