| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | muumiot | Genetiivi | muumion |
| Monikon genetiivi | muumioiden | Monikon genetiivi | muumioitten |
| Partitiivi | muumiota | Monikon partitiivi | muumioita |
| Inessiivi | muumiossa | Monikon inessiivi | muumioissa |
| Elatiivi | muumiosta | Monikon elatiivi | muumioista |
| Illatiivi | muumioon | Monikon illatiivi | muumioihin |
| Adessiivi | muumiolla | Monikon adessiivi | muumioilla |
| Ablatiivi | muumiolta | Monikon ablatiivi | muumioilta |
| Allatiivi | muumiolle | Monikon allatiivi | muumioille |
| Essiivi | muumiona | Monikon essiivi | muumioina |
| Translatiivi | muumioksi | Monikon translatiivi | muumioiksi |
| Monikon instruktiivi | muumioin | Abessiivi | muumiotta |
| Monikon abessiivi | muumioitta | Monikon akkusatiivi | muumiot |