| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | fysiikka | ||
| 3. | |||
| 4. | |||
| 5. | |||
| Monikko | haihtuvat | Monikko | haihtuvani |
| Monikko | haihtuvasi | Monikko | haihtuvamme |
| Monikko | haihtuvanne | Monikko | haihtuvansa |
| Genetiivi | haihtuvan | Genetiivi | haihtuvani |
| Genetiivi | haihtuvasi | Genetiivi | haihtuvamme |
| Genetiivi | haihtuvanne | Genetiivi | haihtuvansa |
| Monikon genetiivi | haihtuvien | Monikon genetiivi | haihtuvieni |
| Monikon genetiivi | haihtuviesi | Monikon genetiivi | haihtuviemme |
| Monikon genetiivi | haihtuvienne | Monikon genetiivi | haihtuviensa |
| Partitiivi | haihtuvaa | Partitiivi | haihtuvaani |
| Partitiivi | haihtuvaasi | Partitiivi | haihtuvaamme |
| Partitiivi | haihtuvaanne | Partitiivi | haihtuvaansa |
| Monikon partitiivi | haihtuvia | Monikon partitiivi | haihtuviani |
| Monikon partitiivi | haihtuviasi | Monikon partitiivi | haihtuviamme |
| Monikon partitiivi | haihtuvianne | Monikon partitiivi | haihtuviaan |
| Monikon partitiivi | haihtuviansa | Inessiivi | haihtuvassa |
| Inessiivi | haihtuvassani | Inessiivi | haihtuvassasi |
| Inessiivi | haihtuvassamme | Inessiivi | haihtuvassanne |
| Inessiivi | haihtuvassaan | Inessiivi | haihtuvassansa |
| Monikon inessiivi | haihtuvissa | Monikon inessiivi | haihtuvissani |
| Monikon inessiivi | haihtuvissasi | Monikon inessiivi | haihtuvissamme |
| Monikon inessiivi | haihtuvissanne | Monikon inessiivi | haihtuvissaan |
| Monikon inessiivi | haihtuvissansa | Elatiivi | haihtuvasta |
| Elatiivi | haihtuvastani | Elatiivi | haihtuvastasi |
| Elatiivi | haihtuvastamme | Elatiivi | haihtuvastanne |
| Elatiivi | haihtuvastaan | Elatiivi | haihtuvastansa |
| Monikon elatiivi | haihtuvista | Monikon elatiivi | haihtuvistani |
| Monikon elatiivi | haihtuvistasi | Monikon elatiivi | haihtuvistamme |
| Monikon elatiivi | haihtuvistanne | Monikon elatiivi | haihtuvistaan |
| Monikon elatiivi | haihtuvistansa | Illatiivi | haihtuvaan |
| Illatiivi | haihtuvaani | Illatiivi | haihtuvaasi |
| Illatiivi | haihtuvaamme | Illatiivi | haihtuvaanne |
| Illatiivi | haihtuvaansa | Monikon illatiivi | haihtuviin |
| Monikon illatiivi | haihtuviini | Monikon illatiivi | haihtuviisi |
| Monikon illatiivi | haihtuviimme | Monikon illatiivi | haihtuviinne |
| Monikon illatiivi | haihtuviinsa | Adessiivi | haihtuvalla |
| Adessiivi | haihtuvallani | Adessiivi | haihtuvallasi |
| Adessiivi | haihtuvallamme | Adessiivi | haihtuvallanne |
| Adessiivi | haihtuvallaan | Adessiivi | haihtuvallansa |
| Monikon adessiivi | haihtuvilla | Monikon adessiivi | haihtuvillani |
| Monikon adessiivi | haihtuvillasi | Monikon adessiivi | haihtuvillamme |
| Monikon adessiivi | haihtuvillanne | Monikon adessiivi | haihtuvillaan |
| Monikon adessiivi | haihtuvillansa | Ablatiivi | haihtuvalta |
| Ablatiivi | haihtuvaltani | Ablatiivi | haihtuvaltasi |
| Ablatiivi | haihtuvaltamme | Ablatiivi | haihtuvaltanne |
| Ablatiivi | haihtuvaltaan | Ablatiivi | haihtuvaltansa |
| Monikon ablatiivi | haihtuvilta | Monikon ablatiivi | haihtuviltani |
| Monikon ablatiivi | haihtuviltasi | Monikon ablatiivi | haihtuviltamme |
| Monikon ablatiivi | haihtuviltanne | Monikon ablatiivi | haihtuviltaan |
| Monikon ablatiivi | haihtuviltansa | Allatiivi | haihtuvalle |
| Allatiivi | haihtuvalleni | Allatiivi | haihtuvallesi |
| Allatiivi | haihtuvallemme | Allatiivi | haihtuvallenne |
| Allatiivi | haihtuvalleen | Allatiivi | haihtuvallensa |
| Monikon allatiivi | haihtuville | Monikon allatiivi | haihtuvilleni |
| Monikon allatiivi | haihtuvillesi | Monikon allatiivi | haihtuvillemme |
| Monikon allatiivi | haihtuvillenne | Monikon allatiivi | haihtuvilleen |
| Monikon allatiivi | haihtuvillensa | Essiivi | haihtuvana |
| Essiivi | haihtuvanani | Essiivi | haihtuvanasi |
| Essiivi | haihtuvanamme | Essiivi | haihtuvananne |
| Essiivi | haihtuvanaan | Essiivi | haihtuvanansa |
| Monikon essiivi | haihtuvina | Monikon essiivi | haihtuvinani |
| Monikon essiivi | haihtuvinasi | Monikon essiivi | haihtuvinamme |
| Monikon essiivi | haihtuvinanne | Monikon essiivi | haihtuvinaan |
| Monikon essiivi | haihtuvinansa | Translatiivi | haihtuvaksi |
| Translatiivi | haihtuvakseni | Translatiivi | haihtuvaksesi |
| Translatiivi | haihtuvaksemme | Translatiivi | haihtuvaksenne |
| Translatiivi | haihtuvakseen | Translatiivi | haihtuvaksensa |
| Monikon translatiivi | haihtuviksi | Monikon translatiivi | haihtuvikseni |
| Monikon translatiivi | haihtuviksesi | Monikon translatiivi | haihtuviksemme |
| Monikon translatiivi | haihtuviksenne | Monikon translatiivi | haihtuvikseen |
| Monikon translatiivi | haihtuviksensa | Monikon instruktiivi | haihtuvin |
| Abessiivi | haihtuvatta | Abessiivi | haihtuvattani |
| Abessiivi | haihtuvattasi | Abessiivi | haihtuvattamme |
| Abessiivi | haihtuvattanne | Abessiivi | haihtuvattaan |
| Abessiivi | haihtuvattansa | Monikon abessiivi | haihtuvitta |
| Monikon abessiivi | haihtuvittani | Monikon abessiivi | haihtuvittasi |
| Monikon abessiivi | haihtuvittamme | Monikon abessiivi | haihtuvittanne |
| Monikon abessiivi | haihtuvittaan | Monikon abessiivi | haihtuvittansa |
| Monikon komitatiivi | haihtuvine | Monikon komitatiivi | haihtuvineni |
| Monikon komitatiivi | haihtuvinesi | Monikon komitatiivi | haihtuvinemme |
| Monikon komitatiivi | haihtuvinenne | Monikon komitatiivi | haihtuvineen |
| Monikon komitatiivi | haihtuvinensa | Komparatiivi | haihtuvampi |
| Superlatiivi | haihtuvin | Monikon akkusatiivi | haihtuvat |
| Monikon akkusatiivi | haihtuvani | Monikon akkusatiivi | haihtuvasi |
| Monikon akkusatiivi | haihtuvamme | Monikon akkusatiivi | haihtuvanne |
| Monikon akkusatiivi | haihtuvansa | Akkusatiivi | haihtuvani |
| Akkusatiivi | haihtuvasi | Akkusatiivi | haihtuvamme |
| Akkusatiivi | haihtuvanne | Akkusatiivi | haihtuvansa |