Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.
2.fysiikka
3.
  • ÄäntäminenUS
4.
  • ÄäntäminenUS
5.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka haihtuu
  2. sellainen, joka on herkkä haihtumaan

Taivutusmuodot

MonikkohaihtuvatMonikkohaihtuvani
MonikkohaihtuvasiMonikkohaihtuvamme
MonikkohaihtuvanneMonikkohaihtuvansa
GenetiivihaihtuvanGenetiivihaihtuvani
GenetiivihaihtuvasiGenetiivihaihtuvamme
GenetiivihaihtuvanneGenetiivihaihtuvansa
Monikon genetiivihaihtuvienMonikon genetiivihaihtuvieni
Monikon genetiivihaihtuviesiMonikon genetiivihaihtuviemme
Monikon genetiivihaihtuvienneMonikon genetiivihaihtuviensa
PartitiivihaihtuvaaPartitiivihaihtuvaani
PartitiivihaihtuvaasiPartitiivihaihtuvaamme
PartitiivihaihtuvaannePartitiivihaihtuvaansa
Monikon partitiivihaihtuviaMonikon partitiivihaihtuviani
Monikon partitiivihaihtuviasiMonikon partitiivihaihtuviamme
Monikon partitiivihaihtuvianneMonikon partitiivihaihtuviaan
Monikon partitiivihaihtuviansaInessiivihaihtuvassa
InessiivihaihtuvassaniInessiivihaihtuvassasi
InessiivihaihtuvassammeInessiivihaihtuvassanne
InessiivihaihtuvassaanInessiivihaihtuvassansa
Monikon inessiivihaihtuvissaMonikon inessiivihaihtuvissani
Monikon inessiivihaihtuvissasiMonikon inessiivihaihtuvissamme
Monikon inessiivihaihtuvissanneMonikon inessiivihaihtuvissaan
Monikon inessiivihaihtuvissansaElatiivihaihtuvasta
ElatiivihaihtuvastaniElatiivihaihtuvastasi
ElatiivihaihtuvastammeElatiivihaihtuvastanne
ElatiivihaihtuvastaanElatiivihaihtuvastansa
Monikon elatiivihaihtuvistaMonikon elatiivihaihtuvistani
Monikon elatiivihaihtuvistasiMonikon elatiivihaihtuvistamme
Monikon elatiivihaihtuvistanneMonikon elatiivihaihtuvistaan
Monikon elatiivihaihtuvistansaIllatiivihaihtuvaan
IllatiivihaihtuvaaniIllatiivihaihtuvaasi
IllatiivihaihtuvaammeIllatiivihaihtuvaanne
IllatiivihaihtuvaansaMonikon illatiivihaihtuviin
Monikon illatiivihaihtuviiniMonikon illatiivihaihtuviisi
Monikon illatiivihaihtuviimmeMonikon illatiivihaihtuviinne
Monikon illatiivihaihtuviinsaAdessiivihaihtuvalla
AdessiivihaihtuvallaniAdessiivihaihtuvallasi
AdessiivihaihtuvallammeAdessiivihaihtuvallanne
AdessiivihaihtuvallaanAdessiivihaihtuvallansa
Monikon adessiivihaihtuvillaMonikon adessiivihaihtuvillani
Monikon adessiivihaihtuvillasiMonikon adessiivihaihtuvillamme
Monikon adessiivihaihtuvillanneMonikon adessiivihaihtuvillaan
Monikon adessiivihaihtuvillansaAblatiivihaihtuvalta
AblatiivihaihtuvaltaniAblatiivihaihtuvaltasi
AblatiivihaihtuvaltammeAblatiivihaihtuvaltanne
AblatiivihaihtuvaltaanAblatiivihaihtuvaltansa
Monikon ablatiivihaihtuviltaMonikon ablatiivihaihtuviltani
Monikon ablatiivihaihtuviltasiMonikon ablatiivihaihtuviltamme
Monikon ablatiivihaihtuviltanneMonikon ablatiivihaihtuviltaan
Monikon ablatiivihaihtuviltansaAllatiivihaihtuvalle
AllatiivihaihtuvalleniAllatiivihaihtuvallesi
AllatiivihaihtuvallemmeAllatiivihaihtuvallenne
AllatiivihaihtuvalleenAllatiivihaihtuvallensa
Monikon allatiivihaihtuvilleMonikon allatiivihaihtuvilleni
Monikon allatiivihaihtuvillesiMonikon allatiivihaihtuvillemme
Monikon allatiivihaihtuvillenneMonikon allatiivihaihtuvilleen
Monikon allatiivihaihtuvillensaEssiivihaihtuvana
EssiivihaihtuvananiEssiivihaihtuvanasi
EssiivihaihtuvanammeEssiivihaihtuvananne
EssiivihaihtuvanaanEssiivihaihtuvanansa
Monikon essiivihaihtuvinaMonikon essiivihaihtuvinani
Monikon essiivihaihtuvinasiMonikon essiivihaihtuvinamme
Monikon essiivihaihtuvinanneMonikon essiivihaihtuvinaan
Monikon essiivihaihtuvinansaTranslatiivihaihtuvaksi
TranslatiivihaihtuvakseniTranslatiivihaihtuvaksesi
TranslatiivihaihtuvaksemmeTranslatiivihaihtuvaksenne
TranslatiivihaihtuvakseenTranslatiivihaihtuvaksensa
Monikon translatiivihaihtuviksiMonikon translatiivihaihtuvikseni
Monikon translatiivihaihtuviksesiMonikon translatiivihaihtuviksemme
Monikon translatiivihaihtuviksenneMonikon translatiivihaihtuvikseen
Monikon translatiivihaihtuviksensaMonikon instruktiivihaihtuvin
AbessiivihaihtuvattaAbessiivihaihtuvattani
AbessiivihaihtuvattasiAbessiivihaihtuvattamme
AbessiivihaihtuvattanneAbessiivihaihtuvattaan
AbessiivihaihtuvattansaMonikon abessiivihaihtuvitta
Monikon abessiivihaihtuvittaniMonikon abessiivihaihtuvittasi
Monikon abessiivihaihtuvittammeMonikon abessiivihaihtuvittanne
Monikon abessiivihaihtuvittaanMonikon abessiivihaihtuvittansa
Monikon komitatiivihaihtuvineMonikon komitatiivihaihtuvineni
Monikon komitatiivihaihtuvinesiMonikon komitatiivihaihtuvinemme
Monikon komitatiivihaihtuvinenneMonikon komitatiivihaihtuvineen
Monikon komitatiivihaihtuvinensaKomparatiivihaihtuvampi
SuperlatiivihaihtuvinMonikon akkusatiivihaihtuvat
Monikon akkusatiivihaihtuvaniMonikon akkusatiivihaihtuvasi
Monikon akkusatiivihaihtuvammeMonikon akkusatiivihaihtuvanne
Monikon akkusatiivihaihtuvansaAkkusatiivihaihtuvani
AkkusatiivihaihtuvasiAkkusatiivihaihtuvamme
AkkusatiivihaihtuvanneAkkusatiivihaihtuvansa