| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | slangi | ||
| Substantiivit | |||
| 2. | slangi | ||
| Monikko | feimit | Monikko | feimini |
| Monikko | feimisi | Monikko | feimimme |
| Monikko | feiminne | Monikko | feiminsä |
| Genetiivi | feimin | Genetiivi | feimini |
| Genetiivi | feimisi | Genetiivi | feimimme |
| Genetiivi | feiminne | Genetiivi | feiminsä |
| Monikon genetiivi | feimien | Monikon genetiivi | feimieni |
| Monikon genetiivi | feimiesi | Monikon genetiivi | feimiemme |
| Monikon genetiivi | feimienne | Monikon genetiivi | feimiensä |
| Partitiivi | feimiä | Partitiivi | feimiäni |
| Partitiivi | feimiäsi | Partitiivi | feimiämme |
| Partitiivi | feimiänne | Partitiivi | feimiään |
| Partitiivi | feimiänsä | Monikon partitiivi | feimejä |
| Monikon partitiivi | feimejäni | Monikon partitiivi | feimejäsi |
| Monikon partitiivi | feimejämme | Monikon partitiivi | feimejänne |
| Monikon partitiivi | feimejään | Monikon partitiivi | feimejänsä |
| Inessiivi | feimissä | Inessiivi | feimissäni |
| Inessiivi | feimissäsi | Inessiivi | feimissämme |
| Inessiivi | feimissänne | Inessiivi | feimissään |
| Inessiivi | feimissänsä | Monikon inessiivi | feimeissä |
| Monikon inessiivi | feimeissäni | Monikon inessiivi | feimeissäsi |
| Monikon inessiivi | feimeissämme | Monikon inessiivi | feimeissänne |
| Monikon inessiivi | feimeissään | Monikon inessiivi | feimeissänsä |
| Elatiivi | feimistä | Elatiivi | feimistäni |
| Elatiivi | feimistäsi | Elatiivi | feimistämme |
| Elatiivi | feimistänne | Elatiivi | feimistään |
| Elatiivi | feimistänsä | Monikon elatiivi | feimeistä |
| Monikon elatiivi | feimeistäni | Monikon elatiivi | feimeistäsi |
| Monikon elatiivi | feimeistämme | Monikon elatiivi | feimeistänne |
| Monikon elatiivi | feimeistään | Monikon elatiivi | feimeistänsä |
| Illatiivi | feimiin | Illatiivi | feimiini |
| Illatiivi | feimiisi | Illatiivi | feimiimme |
| Illatiivi | feimiinne | Illatiivi | feimiinsä |
| Monikon illatiivi | feimeihin | Monikon illatiivi | feimeihini |
| Monikon illatiivi | feimeihisi | Monikon illatiivi | feimeihimme |
| Monikon illatiivi | feimeihinne | Monikon illatiivi | feimeihinsä |
| Adessiivi | feimillä | Adessiivi | feimilläni |
| Adessiivi | feimilläsi | Adessiivi | feimillämme |
| Adessiivi | feimillänne | Adessiivi | feimillään |
| Adessiivi | feimillänsä | Monikon adessiivi | feimeillä |
| Monikon adessiivi | feimeilläni | Monikon adessiivi | feimeilläsi |
| Monikon adessiivi | feimeillämme | Monikon adessiivi | feimeillänne |
| Monikon adessiivi | feimeillään | Monikon adessiivi | feimeillänsä |
| Ablatiivi | feimiltä | Ablatiivi | feimiltäni |
| Ablatiivi | feimiltäsi | Ablatiivi | feimiltämme |
| Ablatiivi | feimiltänne | Ablatiivi | feimiltään |
| Ablatiivi | feimiltänsä | Monikon ablatiivi | feimeiltä |
| Monikon ablatiivi | feimeiltäni | Monikon ablatiivi | feimeiltäsi |
| Monikon ablatiivi | feimeiltämme | Monikon ablatiivi | feimeiltänne |
| Monikon ablatiivi | feimeiltään | Monikon ablatiivi | feimeiltänsä |
| Allatiivi | feimille | Allatiivi | feimilleni |
| Allatiivi | feimillesi | Allatiivi | feimillemme |
| Allatiivi | feimillenne | Allatiivi | feimilleen |
| Allatiivi | feimillensä | Monikon allatiivi | feimeille |
| Monikon allatiivi | feimeilleni | Monikon allatiivi | feimeillesi |
| Monikon allatiivi | feimeillemme | Monikon allatiivi | feimeillenne |
| Monikon allatiivi | feimeilleen | Monikon allatiivi | feimeillensä |
| Essiivi | feiminä | Essiivi | feiminäni |
| Essiivi | feiminäsi | Essiivi | feiminämme |
| Essiivi | feiminänne | Essiivi | feiminään |
| Essiivi | feiminänsä | Monikon essiivi | feimeinä |
| Monikon essiivi | feimeinäni | Monikon essiivi | feimeinäsi |
| Monikon essiivi | feimeinämme | Monikon essiivi | feimeinänne |
| Monikon essiivi | feimeinään | Monikon essiivi | feimeinänsä |
| Translatiivi | feimiksi | Translatiivi | feimikseni |
| Translatiivi | feimiksesi | Translatiivi | feimiksemme |
| Translatiivi | feimiksenne | Translatiivi | feimikseen |
| Translatiivi | feimiksensä | Monikon translatiivi | feimeiksi |
| Monikon translatiivi | feimeikseni | Monikon translatiivi | feimeiksesi |
| Monikon translatiivi | feimeiksemme | Monikon translatiivi | feimeiksenne |
| Monikon translatiivi | feimeikseen | Monikon translatiivi | feimeiksensä |
| Monikon instruktiivi | feimein | Abessiivi | feimittä |
| Abessiivi | feimittäni | Abessiivi | feimittäsi |
| Abessiivi | feimittämme | Abessiivi | feimittänne |
| Abessiivi | feimittään | Abessiivi | feimittänsä |
| Monikon abessiivi | feimeittä | Monikon abessiivi | feimeittäni |
| Monikon abessiivi | feimeittäsi | Monikon abessiivi | feimeittämme |
| Monikon abessiivi | feimeittänne | Monikon abessiivi | feimeittään |
| Monikon abessiivi | feimeittänsä | Monikon komitatiivi | feimeine |
| Monikon komitatiivi | feimeineni | Monikon komitatiivi | feimeinesi |
| Monikon komitatiivi | feimeinemme | Monikon komitatiivi | feimeinenne |
| Monikon komitatiivi | feimeineen | Monikon komitatiivi | feimeinensä |
| Komparatiivi | feimimpi | Superlatiivi | feimein |
| Monikon akkusatiivi | feimit | Monikon akkusatiivi | feimini |
| Monikon akkusatiivi | feimisi | Monikon akkusatiivi | feimimme |
| Monikon akkusatiivi | feiminne | Monikon akkusatiivi | feiminsä |
| Akkusatiivi | feimini | Akkusatiivi | feimisi |
| Akkusatiivi | feimimme | Akkusatiivi | feiminne |
| Akkusatiivi | feiminsä |