| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | vanhahtava | ||
| Monikko | näköradiot | Genetiivi | näköradion |
| Monikon genetiivi | näköradioiden | Monikon genetiivi | näköradioitten |
| Partitiivi | näköradiota | Monikon partitiivi | näköradioita |
| Inessiivi | näköradiossa | Monikon inessiivi | näköradioissa |
| Elatiivi | näköradiosta | Monikon elatiivi | näköradioista |
| Illatiivi | näköradioon | Monikon illatiivi | näköradioihin |
| Adessiivi | näköradiolla | Monikon adessiivi | näköradioilla |
| Ablatiivi | näköradiolta | Monikon ablatiivi | näköradioilta |
| Allatiivi | näköradiolle | Monikon allatiivi | näköradioille |
| Essiivi | näköradiona | Monikon essiivi | näköradioina |
| Translatiivi | näköradioksi | Monikon translatiivi | näköradioiksi |
| Monikon instruktiivi | näköradioin | Abessiivi | näköradiotta |
| Monikon abessiivi | näköradioitta | Monikon akkusatiivi | näköradiot |