| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kaviokoukut | Genetiivi | kaviokoukun |
| Monikon genetiivi | kaviokoukkujen | Partitiivi | kaviokoukkua |
| Monikon partitiivi | kaviokoukkuja | Inessiivi | kaviokoukussa |
| Monikon inessiivi | kaviokoukuissa | Elatiivi | kaviokoukusta |
| Monikon elatiivi | kaviokoukuista | Illatiivi | kaviokoukkuun |
| Monikon illatiivi | kaviokoukkuihin | Adessiivi | kaviokoukulla |
| Monikon adessiivi | kaviokoukuilla | Ablatiivi | kaviokoukulta |
| Monikon ablatiivi | kaviokoukuilta | Allatiivi | kaviokoukulle |
| Monikon allatiivi | kaviokoukuille | Essiivi | kaviokoukkuna |
| Monikon essiivi | kaviokoukkuina | Translatiivi | kaviokoukuksi |
| Monikon translatiivi | kaviokoukuiksi | Monikon instruktiivi | kaviokoukuin |
| Abessiivi | kaviokoukutta | Monikon abessiivi | kaviokoukuitta |
| Monikon akkusatiivi | kaviokoukut |