Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Substantiivit
1.
Adjektiivit
2.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. Kuopiosta peräisin oleva tai Kuopioon liittyvä.

Substantiivi

  1. pysyvästi Kuopiossa asuva henkilö
  2. syntyperältään kuopiolainen

Taivutusmuodot

MonikkokuopiolaisetMonikkokuopiolaiseni
MonikkokuopiolaisesiMonikkokuopiolaisemme
MonikkokuopiolaisenneMonikkokuopiolaisensa
GenetiivikuopiolaisenGenetiivikuopiolaiseni
GenetiivikuopiolaisesiGenetiivikuopiolaisemme
GenetiivikuopiolaisenneGenetiivikuopiolaisensa
Monikon genetiivikuopiolaistenMonikon genetiivikuopiolaisien
Monikon genetiivikuopiolaisteniMonikon genetiivikuopiolaisieni
Monikon genetiivikuopiolaistesiMonikon genetiivikuopiolaisiesi
Monikon genetiivikuopiolaistemmeMonikon genetiivikuopiolaisiemme
Monikon genetiivikuopiolaistenneMonikon genetiivikuopiolaisienne
Monikon genetiivikuopiolaistensaMonikon genetiivikuopiolaisiensa
PartitiivikuopiolaistaPartitiivikuopiolaistani
PartitiivikuopiolaistasiPartitiivikuopiolaistamme
PartitiivikuopiolaistannePartitiivikuopiolaistaan
PartitiivikuopiolaistansaMonikon partitiivikuopiolaisia
Monikon partitiivikuopiolaisianiMonikon partitiivikuopiolaisiasi
Monikon partitiivikuopiolaisiammeMonikon partitiivikuopiolaisianne
Monikon partitiivikuopiolaisiaanMonikon partitiivikuopiolaisiansa
InessiivikuopiolaisessaInessiivikuopiolaisessani
InessiivikuopiolaisessasiInessiivikuopiolaisessamme
InessiivikuopiolaisessanneInessiivikuopiolaisessaan
InessiivikuopiolaisessansaMonikon inessiivikuopiolaisissa
Monikon inessiivikuopiolaisissaniMonikon inessiivikuopiolaisissasi
Monikon inessiivikuopiolaisissammeMonikon inessiivikuopiolaisissanne
Monikon inessiivikuopiolaisissaanMonikon inessiivikuopiolaisissansa
ElatiivikuopiolaisestaElatiivikuopiolaisestani
ElatiivikuopiolaisestasiElatiivikuopiolaisestamme
ElatiivikuopiolaisestanneElatiivikuopiolaisestaan
ElatiivikuopiolaisestansaMonikon elatiivikuopiolaisista
Monikon elatiivikuopiolaisistaniMonikon elatiivikuopiolaisistasi
Monikon elatiivikuopiolaisistammeMonikon elatiivikuopiolaisistanne
Monikon elatiivikuopiolaisistaanMonikon elatiivikuopiolaisistansa
IllatiivikuopiolaiseenIllatiivikuopiolaiseeni
IllatiivikuopiolaiseesiIllatiivikuopiolaiseemme
IllatiivikuopiolaiseenneIllatiivikuopiolaiseensa
Monikon illatiivikuopiolaisiinMonikon illatiivikuopiolaisiini
Monikon illatiivikuopiolaisiisiMonikon illatiivikuopiolaisiimme
Monikon illatiivikuopiolaisiinneMonikon illatiivikuopiolaisiinsa
AdessiivikuopiolaisellaAdessiivikuopiolaisellani
AdessiivikuopiolaisellasiAdessiivikuopiolaisellamme
AdessiivikuopiolaisellanneAdessiivikuopiolaisellaan
AdessiivikuopiolaisellansaMonikon adessiivikuopiolaisilla
Monikon adessiivikuopiolaisillaniMonikon adessiivikuopiolaisillasi
Monikon adessiivikuopiolaisillammeMonikon adessiivikuopiolaisillanne
Monikon adessiivikuopiolaisillaanMonikon adessiivikuopiolaisillansa
AblatiivikuopiolaiseltaAblatiivikuopiolaiseltani
AblatiivikuopiolaiseltasiAblatiivikuopiolaiseltamme
AblatiivikuopiolaiseltanneAblatiivikuopiolaiseltaan
AblatiivikuopiolaiseltansaMonikon ablatiivikuopiolaisilta
Monikon ablatiivikuopiolaisiltaniMonikon ablatiivikuopiolaisiltasi
Monikon ablatiivikuopiolaisiltammeMonikon ablatiivikuopiolaisiltanne
Monikon ablatiivikuopiolaisiltaanMonikon ablatiivikuopiolaisiltansa
AllatiivikuopiolaiselleAllatiivikuopiolaiselleni
AllatiivikuopiolaisellesiAllatiivikuopiolaisellemme
AllatiivikuopiolaisellenneAllatiivikuopiolaiselleen
AllatiivikuopiolaisellensaMonikon allatiivikuopiolaisille
Monikon allatiivikuopiolaisilleniMonikon allatiivikuopiolaisillesi
Monikon allatiivikuopiolaisillemmeMonikon allatiivikuopiolaisillenne
Monikon allatiivikuopiolaisilleenMonikon allatiivikuopiolaisillensa
EssiivikuopiolaisenaEssiivikuopiolaisenani
EssiivikuopiolaisenasiEssiivikuopiolaisenamme
EssiivikuopiolaisenanneEssiivikuopiolaisenaan
EssiivikuopiolaisenansaMonikon essiivikuopiolaisina
Monikon essiivikuopiolaisinaniMonikon essiivikuopiolaisinasi
Monikon essiivikuopiolaisinammeMonikon essiivikuopiolaisinanne
Monikon essiivikuopiolaisinaanMonikon essiivikuopiolaisinansa
TranslatiivikuopiolaiseksiTranslatiivikuopiolaisekseni
TranslatiivikuopiolaiseksesiTranslatiivikuopiolaiseksemme
TranslatiivikuopiolaiseksenneTranslatiivikuopiolaisekseen
TranslatiivikuopiolaiseksensaMonikon translatiivikuopiolaisiksi
Monikon translatiivikuopiolaisikseniMonikon translatiivikuopiolaisiksesi
Monikon translatiivikuopiolaisiksemmeMonikon translatiivikuopiolaisiksenne
Monikon translatiivikuopiolaisikseenMonikon translatiivikuopiolaisiksensa
Monikon instruktiivikuopiolaisinAbessiivikuopiolaisetta
AbessiivikuopiolaisettaniAbessiivikuopiolaisettasi
AbessiivikuopiolaisettammeAbessiivikuopiolaisettanne
AbessiivikuopiolaisettaanAbessiivikuopiolaisettansa
Monikon abessiivikuopiolaisittaMonikon abessiivikuopiolaisittani
Monikon abessiivikuopiolaisittasiMonikon abessiivikuopiolaisittamme
Monikon abessiivikuopiolaisittanneMonikon abessiivikuopiolaisittaan
Monikon abessiivikuopiolaisittansaMonikon komitatiivikuopiolaisine
Monikon komitatiivikuopiolaisineniMonikon komitatiivikuopiolaisinesi
Monikon komitatiivikuopiolaisinemmeMonikon komitatiivikuopiolaisinenne
Monikon komitatiivikuopiolaisineenMonikon komitatiivikuopiolaisinensa
Monikon akkusatiivikuopiolaisetMonikon akkusatiivikuopiolaiseni
Monikon akkusatiivikuopiolaisesiMonikon akkusatiivikuopiolaisemme
Monikon akkusatiivikuopiolaisenneMonikon akkusatiivikuopiolaisensa
AkkusatiivikuopiolaiseniAkkusatiivikuopiolaisesi
AkkusatiivikuopiolaisemmeAkkusatiivikuopiolaisenne
Akkusatiivikuopiolaisensa