| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | nahkahihnat | Genetiivi | nahkahihnan |
| Monikon genetiivi | nahkahihnojen | Partitiivi | nahkahihnaa |
| Monikon partitiivi | nahkahihnoja | Inessiivi | nahkahihnassa |
| Monikon inessiivi | nahkahihnoissa | Elatiivi | nahkahihnasta |
| Monikon elatiivi | nahkahihnoista | Illatiivi | nahkahihnaan |
| Monikon illatiivi | nahkahihnoihin | Adessiivi | nahkahihnalla |
| Monikon adessiivi | nahkahihnoilla | Ablatiivi | nahkahihnalta |
| Monikon ablatiivi | nahkahihnoilta | Allatiivi | nahkahihnalle |
| Monikon allatiivi | nahkahihnoille | Essiivi | nahkahihnana |
| Monikon essiivi | nahkahihnoina | Translatiivi | nahkahihnaksi |
| Monikon translatiivi | nahkahihnoiksi | Monikon instruktiivi | nahkahihnoin |
| Abessiivi | nahkahihnatta | Monikon abessiivi | nahkahihnoitta |
| Monikon akkusatiivi | nahkahihnat |