Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. leveälanteinen

Taivutusmuodot

MonikkolanteikkaatMonikkolanteikkaani
MonikkolanteikkaasiMonikkolanteikkaamme
MonikkolanteikkaanneMonikkolanteikkaansa
GenetiivilanteikkaanGenetiivilanteikkaani
GenetiivilanteikkaasiGenetiivilanteikkaamme
GenetiivilanteikkaanneGenetiivilanteikkaansa
Monikon genetiivilanteikkaidenMonikon genetiivilanteikkaitten
Monikon genetiivilanteikkaideniMonikon genetiivilanteikkaitteni
Monikon genetiivilanteikkaidesiMonikon genetiivilanteikkaittesi
Monikon genetiivilanteikkaidemmeMonikon genetiivilanteikkaittemme
Monikon genetiivilanteikkaidenneMonikon genetiivilanteikkaittenne
Monikon genetiivilanteikkaidensaMonikon genetiivilanteikkaittensa
PartitiivilanteikastaPartitiivilanteikastani
PartitiivilanteikastasiPartitiivilanteikastamme
PartitiivilanteikastannePartitiivilanteikastaan
PartitiivilanteikastansaMonikon partitiivilanteikkaita
Monikon partitiivilanteikkaitaniMonikon partitiivilanteikkaitasi
Monikon partitiivilanteikkaitammeMonikon partitiivilanteikkaitanne
Monikon partitiivilanteikkaitaanMonikon partitiivilanteikkaitansa
InessiivilanteikkaassaInessiivilanteikkaassani
InessiivilanteikkaassasiInessiivilanteikkaassamme
InessiivilanteikkaassanneInessiivilanteikkaassaan
InessiivilanteikkaassansaMonikon inessiivilanteikkaissa
Monikon inessiivilanteikkaissaniMonikon inessiivilanteikkaissasi
Monikon inessiivilanteikkaissammeMonikon inessiivilanteikkaissanne
Monikon inessiivilanteikkaissaanMonikon inessiivilanteikkaissansa
ElatiivilanteikkaastaElatiivilanteikkaastani
ElatiivilanteikkaastasiElatiivilanteikkaastamme
ElatiivilanteikkaastanneElatiivilanteikkaastaan
ElatiivilanteikkaastansaMonikon elatiivilanteikkaista
Monikon elatiivilanteikkaistaniMonikon elatiivilanteikkaistasi
Monikon elatiivilanteikkaistammeMonikon elatiivilanteikkaistanne
Monikon elatiivilanteikkaistaanMonikon elatiivilanteikkaistansa
IllatiivilanteikkaaseenIllatiivilanteikkaaseeni
IllatiivilanteikkaaseesiIllatiivilanteikkaaseemme
IllatiivilanteikkaaseenneIllatiivilanteikkaaseensa
Monikon illatiivilanteikkaisiinMonikon illatiivilanteikkaisiini
Monikon illatiivilanteikkaisiisiMonikon illatiivilanteikkaisiimme
Monikon illatiivilanteikkaisiinneMonikon illatiivilanteikkaisiinsa
AdessiivilanteikkaallaAdessiivilanteikkaallani
AdessiivilanteikkaallasiAdessiivilanteikkaallamme
AdessiivilanteikkaallanneAdessiivilanteikkaallaan
AdessiivilanteikkaallansaMonikon adessiivilanteikkailla
Monikon adessiivilanteikkaillaniMonikon adessiivilanteikkaillasi
Monikon adessiivilanteikkaillammeMonikon adessiivilanteikkaillanne
Monikon adessiivilanteikkaillaanMonikon adessiivilanteikkaillansa
AblatiivilanteikkaaltaAblatiivilanteikkaaltani
AblatiivilanteikkaaltasiAblatiivilanteikkaaltamme
AblatiivilanteikkaaltanneAblatiivilanteikkaaltaan
AblatiivilanteikkaaltansaMonikon ablatiivilanteikkailta
Monikon ablatiivilanteikkailtaniMonikon ablatiivilanteikkailtasi
Monikon ablatiivilanteikkailtammeMonikon ablatiivilanteikkailtanne
Monikon ablatiivilanteikkailtaanMonikon ablatiivilanteikkailtansa
AllatiivilanteikkaalleAllatiivilanteikkaalleni
AllatiivilanteikkaallesiAllatiivilanteikkaallemme
AllatiivilanteikkaallenneAllatiivilanteikkaalleen
AllatiivilanteikkaallensaMonikon allatiivilanteikkaille
Monikon allatiivilanteikkailleniMonikon allatiivilanteikkaillesi
Monikon allatiivilanteikkaillemmeMonikon allatiivilanteikkaillenne
Monikon allatiivilanteikkailleenMonikon allatiivilanteikkaillensa
EssiivilanteikkaanaEssiivilanteikkaanani
EssiivilanteikkaanasiEssiivilanteikkaanamme
EssiivilanteikkaananneEssiivilanteikkaanaan
EssiivilanteikkaanansaMonikon essiivilanteikkaina
Monikon essiivilanteikkainaniMonikon essiivilanteikkainasi
Monikon essiivilanteikkainammeMonikon essiivilanteikkainanne
Monikon essiivilanteikkainaanMonikon essiivilanteikkainansa
TranslatiivilanteikkaaksiTranslatiivilanteikkaakseni
TranslatiivilanteikkaaksesiTranslatiivilanteikkaaksemme
TranslatiivilanteikkaaksenneTranslatiivilanteikkaakseen
TranslatiivilanteikkaaksensaMonikon translatiivilanteikkaiksi
Monikon translatiivilanteikkaikseniMonikon translatiivilanteikkaiksesi
Monikon translatiivilanteikkaiksemmeMonikon translatiivilanteikkaiksenne
Monikon translatiivilanteikkaikseenMonikon translatiivilanteikkaiksensa
Monikon instruktiivilanteikkainAbessiivilanteikkaatta
AbessiivilanteikkaattaniAbessiivilanteikkaattasi
AbessiivilanteikkaattammeAbessiivilanteikkaattanne
AbessiivilanteikkaattaanAbessiivilanteikkaattansa
Monikon abessiivilanteikkaittaMonikon abessiivilanteikkaittani
Monikon abessiivilanteikkaittasiMonikon abessiivilanteikkaittamme
Monikon abessiivilanteikkaittanneMonikon abessiivilanteikkaittaan
Monikon abessiivilanteikkaittansaMonikon komitatiivilanteikkaine
Monikon komitatiivilanteikkaineniMonikon komitatiivilanteikkainesi
Monikon komitatiivilanteikkainemmeMonikon komitatiivilanteikkainenne
Monikon komitatiivilanteikkaineenMonikon komitatiivilanteikkainensa
Monikon akkusatiivilanteikkaatMonikon akkusatiivilanteikkaani
Monikon akkusatiivilanteikkaasiMonikon akkusatiivilanteikkaamme
Monikon akkusatiivilanteikkaanneMonikon akkusatiivilanteikkaansa
AkkusatiivilanteikkaaniAkkusatiivilanteikkaasi
AkkusatiivilanteikkaammeAkkusatiivilanteikkaanne
Akkusatiivilanteikkaansa