| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | puhekieli | ||
| 2. | puhekieli | ||
| 3. | puhekieli | ||
| 4. | |||
| Monikko | pliisut | Monikko | pliisuni |
| Monikko | pliisusi | Monikko | pliisumme |
| Monikko | pliisunne | Monikko | pliisunsa |
| Genetiivi | pliisun | Genetiivi | pliisuni |
| Genetiivi | pliisusi | Genetiivi | pliisumme |
| Genetiivi | pliisunne | Genetiivi | pliisunsa |
| Monikon genetiivi | pliisujen | Monikon genetiivi | pliisujeni |
| Monikon genetiivi | pliisujesi | Monikon genetiivi | pliisujemme |
| Monikon genetiivi | pliisujenne | Monikon genetiivi | pliisujensa |
| Partitiivi | pliisua | Partitiivi | pliisuani |
| Partitiivi | pliisuasi | Partitiivi | pliisuamme |
| Partitiivi | pliisuanne | Partitiivi | pliisuaan |
| Partitiivi | pliisuansa | Monikon partitiivi | pliisuja |
| Monikon partitiivi | pliisujani | Monikon partitiivi | pliisujasi |
| Monikon partitiivi | pliisujamme | Monikon partitiivi | pliisujanne |
| Monikon partitiivi | pliisujaan | Monikon partitiivi | pliisujansa |
| Inessiivi | pliisussa | Inessiivi | pliisussani |
| Inessiivi | pliisussasi | Inessiivi | pliisussamme |
| Inessiivi | pliisussanne | Inessiivi | pliisussaan |
| Inessiivi | pliisussansa | Monikon inessiivi | pliisuissa |
| Monikon inessiivi | pliisuissani | Monikon inessiivi | pliisuissasi |
| Monikon inessiivi | pliisuissamme | Monikon inessiivi | pliisuissanne |
| Monikon inessiivi | pliisuissaan | Monikon inessiivi | pliisuissansa |
| Elatiivi | pliisusta | Elatiivi | pliisustani |
| Elatiivi | pliisustasi | Elatiivi | pliisustamme |
| Elatiivi | pliisustanne | Elatiivi | pliisustaan |
| Elatiivi | pliisustansa | Monikon elatiivi | pliisuista |
| Monikon elatiivi | pliisuistani | Monikon elatiivi | pliisuistasi |
| Monikon elatiivi | pliisuistamme | Monikon elatiivi | pliisuistanne |
| Monikon elatiivi | pliisuistaan | Monikon elatiivi | pliisuistansa |
| Illatiivi | pliisuun | Illatiivi | pliisuuni |
| Illatiivi | pliisuusi | Illatiivi | pliisuumme |
| Illatiivi | pliisuunne | Illatiivi | pliisuunsa |
| Monikon illatiivi | pliisuihin | Monikon illatiivi | pliisuihini |
| Monikon illatiivi | pliisuihisi | Monikon illatiivi | pliisuihimme |
| Monikon illatiivi | pliisuihinne | Monikon illatiivi | pliisuihinsa |
| Adessiivi | pliisulla | Adessiivi | pliisullani |
| Adessiivi | pliisullasi | Adessiivi | pliisullamme |
| Adessiivi | pliisullanne | Adessiivi | pliisullaan |
| Adessiivi | pliisullansa | Monikon adessiivi | pliisuilla |
| Monikon adessiivi | pliisuillani | Monikon adessiivi | pliisuillasi |
| Monikon adessiivi | pliisuillamme | Monikon adessiivi | pliisuillanne |
| Monikon adessiivi | pliisuillaan | Monikon adessiivi | pliisuillansa |
| Ablatiivi | pliisulta | Ablatiivi | pliisultani |
| Ablatiivi | pliisultasi | Ablatiivi | pliisultamme |
| Ablatiivi | pliisultanne | Ablatiivi | pliisultaan |
| Ablatiivi | pliisultansa | Monikon ablatiivi | pliisuilta |
| Monikon ablatiivi | pliisuiltani | Monikon ablatiivi | pliisuiltasi |
| Monikon ablatiivi | pliisuiltamme | Monikon ablatiivi | pliisuiltanne |
| Monikon ablatiivi | pliisuiltaan | Monikon ablatiivi | pliisuiltansa |
| Allatiivi | pliisulle | Allatiivi | pliisulleni |
| Allatiivi | pliisullesi | Allatiivi | pliisullemme |
| Allatiivi | pliisullenne | Allatiivi | pliisulleen |
| Allatiivi | pliisullensa | Monikon allatiivi | pliisuille |
| Monikon allatiivi | pliisuilleni | Monikon allatiivi | pliisuillesi |
| Monikon allatiivi | pliisuillemme | Monikon allatiivi | pliisuillenne |
| Monikon allatiivi | pliisuilleen | Monikon allatiivi | pliisuillensa |
| Essiivi | pliisuna | Essiivi | pliisunani |
| Essiivi | pliisunasi | Essiivi | pliisunamme |
| Essiivi | pliisunanne | Essiivi | pliisunaan |
| Essiivi | pliisunansa | Monikon essiivi | pliisuina |
| Monikon essiivi | pliisuinani | Monikon essiivi | pliisuinasi |
| Monikon essiivi | pliisuinamme | Monikon essiivi | pliisuinanne |
| Monikon essiivi | pliisuinaan | Monikon essiivi | pliisuinansa |
| Translatiivi | pliisuksi | Translatiivi | pliisukseni |
| Translatiivi | pliisuksesi | Translatiivi | pliisuksemme |
| Translatiivi | pliisuksenne | Translatiivi | pliisukseen |
| Translatiivi | pliisuksensa | Monikon translatiivi | pliisuiksi |
| Monikon translatiivi | pliisuikseni | Monikon translatiivi | pliisuiksesi |
| Monikon translatiivi | pliisuiksemme | Monikon translatiivi | pliisuiksenne |
| Monikon translatiivi | pliisuikseen | Monikon translatiivi | pliisuiksensa |
| Monikon instruktiivi | pliisuin | Abessiivi | pliisutta |
| Abessiivi | pliisuttani | Abessiivi | pliisuttasi |
| Abessiivi | pliisuttamme | Abessiivi | pliisuttanne |
| Abessiivi | pliisuttaan | Abessiivi | pliisuttansa |
| Monikon abessiivi | pliisuitta | Monikon abessiivi | pliisuittani |
| Monikon abessiivi | pliisuittasi | Monikon abessiivi | pliisuittamme |
| Monikon abessiivi | pliisuittanne | Monikon abessiivi | pliisuittaan |
| Monikon abessiivi | pliisuittansa | Monikon komitatiivi | pliisuine |
| Monikon komitatiivi | pliisuineni | Monikon komitatiivi | pliisuinesi |
| Monikon komitatiivi | pliisuinemme | Monikon komitatiivi | pliisuinenne |
| Monikon komitatiivi | pliisuineen | Monikon komitatiivi | pliisuinensa |
| Komparatiivi | pliisumpi | Superlatiivi | pliisuin |
| Monikon akkusatiivi | pliisut | Monikon akkusatiivi | pliisuni |
| Monikon akkusatiivi | pliisusi | Monikon akkusatiivi | pliisumme |
| Monikon akkusatiivi | pliisunne | Monikon akkusatiivi | pliisunsa |
| Akkusatiivi | pliisuni | Akkusatiivi | pliisusi |
| Akkusatiivi | pliisumme | Akkusatiivi | pliisunne |
| Akkusatiivi | pliisunsa |