| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ranska | être |
| Monikko | -iöt | Genetiivi | -iön |
| Monikon genetiivi | -iöiden | Monikon genetiivi | -iöitten |
| Partitiivi | -iötä | Monikon partitiivi | -iöitä |
| Inessiivi | -iössä | Monikon inessiivi | -iöissä |
| Elatiivi | -iöstä | Monikon elatiivi | -iöistä |
| Illatiivi | -iöön | Monikon illatiivi | -iöihin |
| Adessiivi | -iöllä | Monikon adessiivi | -iöillä |
| Ablatiivi | -iöltä | Monikon ablatiivi | -iöiltä |
| Allatiivi | -iölle | Monikon allatiivi | -iöille |
| Essiivi | -iönä | Monikon essiivi | -iöinä |
| Translatiivi | -iöksi | Monikon translatiivi | -iöiksi |
| Monikon instruktiivi | -iöin | Abessiivi | -iöttä |
| Monikon abessiivi | -iöittä | Monikon akkusatiivi | -iöt |