| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | täryäänteet | Genetiivi | täryäänteen |
| Monikon genetiivi | täryäänteiden | Monikon genetiivi | täryäänteitten |
| Partitiivi | täryäännettä | Monikon partitiivi | täryäänteitä |
| Inessiivi | täryäänteessä | Monikon inessiivi | täryäänteissä |
| Elatiivi | täryäänteestä | Monikon elatiivi | täryäänteistä |
| Illatiivi | täryäänteeseen | Monikon illatiivi | täryäänteisiin |
| Monikon illatiivi | täryäänteihin | Adessiivi | täryäänteellä |
| Monikon adessiivi | täryäänteillä | Ablatiivi | täryäänteeltä |
| Monikon ablatiivi | täryäänteiltä | Allatiivi | täryäänteelle |
| Monikon allatiivi | täryäänteille | Essiivi | täryäänteenä |
| Monikon essiivi | täryäänteinä | Translatiivi | täryäänteeksi |
| Monikon translatiivi | täryäänteiksi | Monikon instruktiivi | täryääntein |
| Abessiivi | täryäänteettä | Monikon abessiivi | täryäänteittä |
| Monikon akkusatiivi | täryäänteet |