| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | nerf vague {m} | anatomia |
| Monikko | vagushermot | Genetiivi | vagushermon |
| Monikon genetiivi | vagushermojen | Partitiivi | vagushermoa |
| Monikon partitiivi | vagushermoja | Inessiivi | vagushermossa |
| Monikon inessiivi | vagushermoissa | Elatiivi | vagushermosta |
| Monikon elatiivi | vagushermoista | Illatiivi | vagushermoon |
| Monikon illatiivi | vagushermoihin | Adessiivi | vagushermolla |
| Monikon adessiivi | vagushermoilla | Ablatiivi | vagushermolta |
| Monikon ablatiivi | vagushermoilta | Allatiivi | vagushermolle |
| Monikon allatiivi | vagushermoille | Essiivi | vagushermona |
| Monikon essiivi | vagushermoina | Translatiivi | vagushermoksi |
| Monikon translatiivi | vagushermoiksi | Monikon instruktiivi | vagushermoin |
| Abessiivi | vagushermotta | Monikon abessiivi | vagushermoitta |
| Monikon akkusatiivi | vagushermot |