| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | anatomia | |
| Monikko | iskiashermot | Genetiivi | iskiashermon |
| Monikon genetiivi | iskiashermojen | Partitiivi | iskiashermoa |
| Monikon partitiivi | iskiashermoja | Inessiivi | iskiashermossa |
| Monikon inessiivi | iskiashermoissa | Elatiivi | iskiashermosta |
| Monikon elatiivi | iskiashermoista | Illatiivi | iskiashermoon |
| Monikon illatiivi | iskiashermoihin | Adessiivi | iskiashermolla |
| Monikon adessiivi | iskiashermoilla | Ablatiivi | iskiashermolta |
| Monikon ablatiivi | iskiashermoilta | Allatiivi | iskiashermolle |
| Monikon allatiivi | iskiashermoille | Essiivi | iskiashermona |
| Monikon essiivi | iskiashermoina | Translatiivi | iskiashermoksi |
| Monikon translatiivi | iskiashermoiksi | Monikon instruktiivi | iskiashermoin |
| Abessiivi | iskiashermotta | Monikon abessiivi | iskiashermoitta |
| Monikon akkusatiivi | iskiashermot |