Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Vaihtoehtoiset kirjoitusmuodot

KäännösKonteksti
Substantiivit
1.arkikielessä

Taivutusmuodot

Monikkomiuku mau’utGenetiivimiuku mau’un
Monikon genetiivimiuku maukujenPartitiivimiuku maukua
Monikon partitiivimiuku maukujaInessiivimiuku mau’ussa
Monikon inessiivimiuku mau’uissaElatiivimiuku mau’usta
Monikon elatiivimiuku mau’uistaIllatiivimiuku maukuun
Monikon illatiivimiuku maukuihinAdessiivimiuku mau’ulla
Monikon adessiivimiuku mau’uillaAblatiivimiuku mau’ulta
Monikon ablatiivimiuku mau’uiltaAllatiivimiuku mau’ulle
Monikon allatiivimiuku mau’uilleEssiivimiuku maukuna
Monikon essiivimiuku maukuinaTranslatiivimiuku mau’uksi
Monikon translatiivimiuku mau’uiksiMonikon instruktiivimiuku mau’uin
Abessiivimiuku mau’uttaMonikon abessiivimiuku mau’uitta
Monikon akkusatiivimiuku mau’ut