| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | hälvenen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | hälvenet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | hälvenee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | hälvenemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | hälvenette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | hälvenevät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | hälvenin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | hälvenit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | hälveni | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | hälvenimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | hälvenitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | hälvenivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | hälvenisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | hälvenisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | hälvenisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | hälvenisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | hälvenisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | hälvenisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | hälvene | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | hälvetköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | hälvetkäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | hälvetkää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | hälvetkööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | hälvennen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | hälvennet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | hälvennee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | hälvennemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | hälvennette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | hälvennevät | | |