| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | tyvisolusyövät | Genetiivi | tyvisolusyövän |
| Monikon genetiivi | tyvisolusyöpien | Partitiivi | tyvisolusyöpää |
| Monikon partitiivi | tyvisolusyöpiä | Inessiivi | tyvisolusyövässä |
| Monikon inessiivi | tyvisolusyövissä | Elatiivi | tyvisolusyövästä |
| Monikon elatiivi | tyvisolusyövistä | Illatiivi | tyvisolusyöpään |
| Monikon illatiivi | tyvisolusyöpiin | Adessiivi | tyvisolusyövällä |
| Monikon adessiivi | tyvisolusyövillä | Ablatiivi | tyvisolusyövältä |
| Monikon ablatiivi | tyvisolusyöviltä | Allatiivi | tyvisolusyövälle |
| Monikon allatiivi | tyvisolusyöville | Essiivi | tyvisolusyöpänä |
| Monikon essiivi | tyvisolusyöpinä | Translatiivi | tyvisolusyöväksi |
| Monikon translatiivi | tyvisolusyöviksi | Monikon instruktiivi | tyvisolusyövin |
| Abessiivi | tyvisolusyövättä | Monikon abessiivi | tyvisolusyövittä |
| Monikon akkusatiivi | tyvisolusyövät |