| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | dysforiat | Genetiivi | dysforian |
| Monikon genetiivi | dysforioiden | Monikon genetiivi | dysforioitten |
| Partitiivi | dysforiaa | Monikon partitiivi | dysforioita |
| Inessiivi | dysforiassa | Monikon inessiivi | dysforioissa |
| Elatiivi | dysforiasta | Monikon elatiivi | dysforioista |
| Illatiivi | dysforiaan | Monikon illatiivi | dysforioihin |
| Adessiivi | dysforialla | Monikon adessiivi | dysforioilla |
| Ablatiivi | dysforialta | Monikon ablatiivi | dysforioilta |
| Allatiivi | dysforialle | Monikon allatiivi | dysforioille |
| Essiivi | dysforiana | Monikon essiivi | dysforioina |
| Translatiivi | dysforiaksi | Monikon translatiivi | dysforioiksi |
| Monikon instruktiivi | dysforioin | Abessiivi | dysforiatta |
| Monikon abessiivi | dysforioitta | Monikon akkusatiivi | dysforiat |