Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaбез съдържание на алкохол, с намалено алкохолно съдържание, с напълно отстранено алкохолно съдържание
englantinonalcoholic, non-alcoholic, virgin, alcohol-free, de-alcoholised, totally de-alcoholised
hollantialcoholvrij, volledig gedealcoholiseerd, gedealcoholiseerd, geheel gedealcoholiseerd
italiaanalcolico, dealcolizzato, totalmente dealcolizzato
kreikkaαπό τον οποίο έχει αφαιρεθεί το σύνολο της αλκοόλης, από τον οποίο έχει αφαιρεθεί η αλκοόλη, αποαλκοολωμένος
latviapilnībā dealkoholizēts, dealkoholizēts, bezalkoholisks
liettuavisiškai dealkoholizuotas, nealkoholinis
portugalisem álcool, totalmente desalcoolizado, desalcoolizado
puolabezalkoholowy, odalkoholizowany, całkowicie odalkoholizowany
ranskasans alcool, hygiénique, non alcoolisé, désalcoolisé, totalement désalcoolisé
ruotsialkoholfri, alkoholfritt, avalkoholiserat, helt avalkoholiserat
saksaalkoholfrei, entalkoholisiert
tanskaalkoholfri, helt dealkoholiseret, dealkoholiseret
tšekkinealkoholický, zcela odalkoholizovaný, odalkoholizovaný, zcela dealkoholizovaný, dealkoholizovaný
unkarialkoholmentes, teljesen alkoholmentesített, alkoholmentesített
venäjäбезалкого́льный (bezalkogólnyi)
viroalkoholivaba, alkoholitustatud, täielikult alkoholistatud

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jossa ei ole alkoholia
  2. alkoholia juomaton

Esimerkit

  • Onko teillä alkoholitonta olutta?
  • Vietän alkoholitonta elämää.

Taivutusmuodot

MonikkoalkoholittomatMonikkoalkoholittomani
MonikkoalkoholittomasiMonikkoalkoholittomamme
MonikkoalkoholittomanneMonikkoalkoholittomansa
GenetiivialkoholittomanGenetiivialkoholittomani
GenetiivialkoholittomasiGenetiivialkoholittomamme
GenetiivialkoholittomanneGenetiivialkoholittomansa
Monikon genetiivialkoholittomienMonikon genetiivialkoholittomieni
Monikon genetiivialkoholittomiesiMonikon genetiivialkoholittomiemme
Monikon genetiivialkoholittomienneMonikon genetiivialkoholittomiensa
PartitiivialkoholitontaPartitiivialkoholitontani
PartitiivialkoholitontasiPartitiivialkoholitontamme
PartitiivialkoholitontannePartitiivialkoholitontaan
PartitiivialkoholitontansaMonikon partitiivialkoholittomia
Monikon partitiivialkoholittomianiMonikon partitiivialkoholittomiasi
Monikon partitiivialkoholittomiammeMonikon partitiivialkoholittomianne
Monikon partitiivialkoholittomiaanMonikon partitiivialkoholittomiansa
InessiivialkoholittomassaInessiivialkoholittomassani
InessiivialkoholittomassasiInessiivialkoholittomassamme
InessiivialkoholittomassanneInessiivialkoholittomassaan
InessiivialkoholittomassansaMonikon inessiivialkoholittomissa
Monikon inessiivialkoholittomissaniMonikon inessiivialkoholittomissasi
Monikon inessiivialkoholittomissammeMonikon inessiivialkoholittomissanne
Monikon inessiivialkoholittomissaanMonikon inessiivialkoholittomissansa
ElatiivialkoholittomastaElatiivialkoholittomastani
ElatiivialkoholittomastasiElatiivialkoholittomastamme
ElatiivialkoholittomastanneElatiivialkoholittomastaan
ElatiivialkoholittomastansaMonikon elatiivialkoholittomista
Monikon elatiivialkoholittomistaniMonikon elatiivialkoholittomistasi
Monikon elatiivialkoholittomistammeMonikon elatiivialkoholittomistanne
Monikon elatiivialkoholittomistaanMonikon elatiivialkoholittomistansa
IllatiivialkoholittomaanIllatiivialkoholittomaani
IllatiivialkoholittomaasiIllatiivialkoholittomaamme
IllatiivialkoholittomaanneIllatiivialkoholittomaansa
Monikon illatiivialkoholittomiinMonikon illatiivialkoholittomiini
Monikon illatiivialkoholittomiisiMonikon illatiivialkoholittomiimme
Monikon illatiivialkoholittomiinneMonikon illatiivialkoholittomiinsa
AdessiivialkoholittomallaAdessiivialkoholittomallani
AdessiivialkoholittomallasiAdessiivialkoholittomallamme
AdessiivialkoholittomallanneAdessiivialkoholittomallaan
AdessiivialkoholittomallansaMonikon adessiivialkoholittomilla
Monikon adessiivialkoholittomillaniMonikon adessiivialkoholittomillasi
Monikon adessiivialkoholittomillammeMonikon adessiivialkoholittomillanne
Monikon adessiivialkoholittomillaanMonikon adessiivialkoholittomillansa
AblatiivialkoholittomaltaAblatiivialkoholittomaltani
AblatiivialkoholittomaltasiAblatiivialkoholittomaltamme
AblatiivialkoholittomaltanneAblatiivialkoholittomaltaan
AblatiivialkoholittomaltansaMonikon ablatiivialkoholittomilta
Monikon ablatiivialkoholittomiltaniMonikon ablatiivialkoholittomiltasi
Monikon ablatiivialkoholittomiltammeMonikon ablatiivialkoholittomiltanne
Monikon ablatiivialkoholittomiltaanMonikon ablatiivialkoholittomiltansa
AllatiivialkoholittomalleAllatiivialkoholittomalleni
AllatiivialkoholittomallesiAllatiivialkoholittomallemme
AllatiivialkoholittomallenneAllatiivialkoholittomalleen
AllatiivialkoholittomallensaMonikon allatiivialkoholittomille
Monikon allatiivialkoholittomilleniMonikon allatiivialkoholittomillesi
Monikon allatiivialkoholittomillemmeMonikon allatiivialkoholittomillenne
Monikon allatiivialkoholittomilleenMonikon allatiivialkoholittomillensa
EssiivialkoholittomanaEssiivialkoholittomanani
EssiivialkoholittomanasiEssiivialkoholittomanamme
EssiivialkoholittomananneEssiivialkoholittomanaan
EssiivialkoholittomanansaMonikon essiivialkoholittomina
Monikon essiivialkoholittominaniMonikon essiivialkoholittominasi
Monikon essiivialkoholittominammeMonikon essiivialkoholittominanne
Monikon essiivialkoholittominaanMonikon essiivialkoholittominansa
TranslatiivialkoholittomaksiTranslatiivialkoholittomakseni
TranslatiivialkoholittomaksesiTranslatiivialkoholittomaksemme
TranslatiivialkoholittomaksenneTranslatiivialkoholittomakseen
TranslatiivialkoholittomaksensaMonikon translatiivialkoholittomiksi
Monikon translatiivialkoholittomikseniMonikon translatiivialkoholittomiksesi
Monikon translatiivialkoholittomiksemmeMonikon translatiivialkoholittomiksenne
Monikon translatiivialkoholittomikseenMonikon translatiivialkoholittomiksensa
Monikon instruktiivialkoholittominAbessiivialkoholittomatta
AbessiivialkoholittomattaniAbessiivialkoholittomattasi
AbessiivialkoholittomattammeAbessiivialkoholittomattanne
AbessiivialkoholittomattaanAbessiivialkoholittomattansa
Monikon abessiivialkoholittomittaMonikon abessiivialkoholittomittani
Monikon abessiivialkoholittomittasiMonikon abessiivialkoholittomittamme
Monikon abessiivialkoholittomittanneMonikon abessiivialkoholittomittaan
Monikon abessiivialkoholittomittansaMonikon komitatiivialkoholittomine
Monikon komitatiivialkoholittomineniMonikon komitatiivialkoholittominesi
Monikon komitatiivialkoholittominemmeMonikon komitatiivialkoholittominenne
Monikon komitatiivialkoholittomineenMonikon komitatiivialkoholittominensa
KomparatiivialkoholittomampiSuperlatiivialkoholittomin
Monikon akkusatiivialkoholittomatMonikon akkusatiivialkoholittomani
Monikon akkusatiivialkoholittomasiMonikon akkusatiivialkoholittomamme
Monikon akkusatiivialkoholittomanneMonikon akkusatiivialkoholittomansa
AkkusatiivialkoholittomaniAkkusatiivialkoholittomasi
AkkusatiivialkoholittomammeAkkusatiivialkoholittomanne
Akkusatiivialkoholittomansa

Luokat