Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Ääntäminen
IPA:
/ˈɑlkoholiˌpitoinen/
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Konteksti
Ääninäyte
Adjektiivit
1.
alcoholic
US
2.
boozy
ruoasta
Määritelmät
Adjektiivi
sellainen, joka sisältää
alkoholia
Taivutusmuodot
Monikko
alkoholipitoiset
Monikko
alkoholipitoiseni
Monikko
alkoholipitoisesi
Monikko
alkoholipitoisemme
Monikko
alkoholipitoisenne
Monikko
alkoholipitoisensa
Genetiivi
alkoholipitoisen
Genetiivi
alkoholipitoiseni
Genetiivi
alkoholipitoisesi
Genetiivi
alkoholipitoisemme
Genetiivi
alkoholipitoisenne
Genetiivi
alkoholipitoisensa
Monikon genetiivi
alkoholipitoisten
Monikon genetiivi
alkoholipitoisien
Monikon genetiivi
alkoholipitoisteni
Monikon genetiivi
alkoholipitoisieni
Monikon genetiivi
alkoholipitoistesi
Monikon genetiivi
alkoholipitoisiesi
Monikon genetiivi
alkoholipitoistemme
Monikon genetiivi
alkoholipitoisiemme
Monikon genetiivi
alkoholipitoistenne
Monikon genetiivi
alkoholipitoisienne
Monikon genetiivi
alkoholipitoistensa
Monikon genetiivi
alkoholipitoisiensa
Partitiivi
alkoholipitoista
Partitiivi
alkoholipitoistani
Partitiivi
alkoholipitoistasi
Partitiivi
alkoholipitoistamme
Partitiivi
alkoholipitoistanne
Partitiivi
alkoholipitoistaan
Partitiivi
alkoholipitoistansa
Monikon partitiivi
alkoholipitoisia
Monikon partitiivi
alkoholipitoisiani
Monikon partitiivi
alkoholipitoisiasi
Monikon partitiivi
alkoholipitoisiamme
Monikon partitiivi
alkoholipitoisianne
Monikon partitiivi
alkoholipitoisiaan
Monikon partitiivi
alkoholipitoisiansa
Inessiivi
alkoholipitoisessa
Inessiivi
alkoholipitoisessani
Inessiivi
alkoholipitoisessasi
Inessiivi
alkoholipitoisessamme
Inessiivi
alkoholipitoisessanne
Inessiivi
alkoholipitoisessaan
Inessiivi
alkoholipitoisessansa
Monikon inessiivi
alkoholipitoisissa
Monikon inessiivi
alkoholipitoisissani
Monikon inessiivi
alkoholipitoisissasi
Monikon inessiivi
alkoholipitoisissamme
Monikon inessiivi
alkoholipitoisissanne
Monikon inessiivi
alkoholipitoisissaan
Monikon inessiivi
alkoholipitoisissansa
Elatiivi
alkoholipitoisesta
Elatiivi
alkoholipitoisestani
Elatiivi
alkoholipitoisestasi
Elatiivi
alkoholipitoisestamme
Elatiivi
alkoholipitoisestanne
Elatiivi
alkoholipitoisestaan
Elatiivi
alkoholipitoisestansa
Monikon elatiivi
alkoholipitoisista
Monikon elatiivi
alkoholipitoisistani
Monikon elatiivi
alkoholipitoisistasi
Monikon elatiivi
alkoholipitoisistamme
Monikon elatiivi
alkoholipitoisistanne
Monikon elatiivi
alkoholipitoisistaan
Monikon elatiivi
alkoholipitoisistansa
Illatiivi
alkoholipitoiseen
Illatiivi
alkoholipitoiseeni
Illatiivi
alkoholipitoiseesi
Illatiivi
alkoholipitoiseemme
Illatiivi
alkoholipitoiseenne
Illatiivi
alkoholipitoiseensa
Monikon illatiivi
alkoholipitoisiin
Monikon illatiivi
alkoholipitoisiini
Monikon illatiivi
alkoholipitoisiisi
Monikon illatiivi
alkoholipitoisiimme
Monikon illatiivi
alkoholipitoisiinne
Monikon illatiivi
alkoholipitoisiinsa
Adessiivi
alkoholipitoisella
Adessiivi
alkoholipitoisellani
Adessiivi
alkoholipitoisellasi
Adessiivi
alkoholipitoisellamme
Adessiivi
alkoholipitoisellanne
Adessiivi
alkoholipitoisellaan
Adessiivi
alkoholipitoisellansa
Monikon adessiivi
alkoholipitoisilla
Monikon adessiivi
alkoholipitoisillani
Monikon adessiivi
alkoholipitoisillasi
Monikon adessiivi
alkoholipitoisillamme
Monikon adessiivi
alkoholipitoisillanne
Monikon adessiivi
alkoholipitoisillaan
Monikon adessiivi
alkoholipitoisillansa
Ablatiivi
alkoholipitoiselta
Ablatiivi
alkoholipitoiseltani
Ablatiivi
alkoholipitoiseltasi
Ablatiivi
alkoholipitoiseltamme
Ablatiivi
alkoholipitoiseltanne
Ablatiivi
alkoholipitoiseltaan
Ablatiivi
alkoholipitoiseltansa
Monikon ablatiivi
alkoholipitoisilta
Monikon ablatiivi
alkoholipitoisiltani
Monikon ablatiivi
alkoholipitoisiltasi
Monikon ablatiivi
alkoholipitoisiltamme
Monikon ablatiivi
alkoholipitoisiltanne
Monikon ablatiivi
alkoholipitoisiltaan
Monikon ablatiivi
alkoholipitoisiltansa
Allatiivi
alkoholipitoiselle
Allatiivi
alkoholipitoiselleni
Allatiivi
alkoholipitoisellesi
Allatiivi
alkoholipitoisellemme
Allatiivi
alkoholipitoisellenne
Allatiivi
alkoholipitoiselleen
Allatiivi
alkoholipitoisellensa
Monikon allatiivi
alkoholipitoisille
Monikon allatiivi
alkoholipitoisilleni
Monikon allatiivi
alkoholipitoisillesi
Monikon allatiivi
alkoholipitoisillemme
Monikon allatiivi
alkoholipitoisillenne
Monikon allatiivi
alkoholipitoisilleen
Monikon allatiivi
alkoholipitoisillensa
Essiivi
alkoholipitoisena
Essiivi
alkoholipitoisenani
Essiivi
alkoholipitoisenasi
Essiivi
alkoholipitoisenamme
Essiivi
alkoholipitoisenanne
Essiivi
alkoholipitoisenaan
Essiivi
alkoholipitoisenansa
Monikon essiivi
alkoholipitoisina
Monikon essiivi
alkoholipitoisinani
Monikon essiivi
alkoholipitoisinasi
Monikon essiivi
alkoholipitoisinamme
Monikon essiivi
alkoholipitoisinanne
Monikon essiivi
alkoholipitoisinaan
Monikon essiivi
alkoholipitoisinansa
Translatiivi
alkoholipitoiseksi
Translatiivi
alkoholipitoisekseni
Translatiivi
alkoholipitoiseksesi
Translatiivi
alkoholipitoiseksemme
Translatiivi
alkoholipitoiseksenne
Translatiivi
alkoholipitoisekseen
Translatiivi
alkoholipitoiseksensa
Monikon translatiivi
alkoholipitoisiksi
Monikon translatiivi
alkoholipitoisikseni
Monikon translatiivi
alkoholipitoisiksesi
Monikon translatiivi
alkoholipitoisiksemme
Monikon translatiivi
alkoholipitoisiksenne
Monikon translatiivi
alkoholipitoisikseen
Monikon translatiivi
alkoholipitoisiksensa
Monikon instruktiivi
alkoholipitoisin
Abessiivi
alkoholipitoisetta
Abessiivi
alkoholipitoisettani
Abessiivi
alkoholipitoisettasi
Abessiivi
alkoholipitoisettamme
Abessiivi
alkoholipitoisettanne
Abessiivi
alkoholipitoisettaan
Abessiivi
alkoholipitoisettansa
Monikon abessiivi
alkoholipitoisitta
Monikon abessiivi
alkoholipitoisittani
Monikon abessiivi
alkoholipitoisittasi
Monikon abessiivi
alkoholipitoisittamme
Monikon abessiivi
alkoholipitoisittanne
Monikon abessiivi
alkoholipitoisittaan
Monikon abessiivi
alkoholipitoisittansa
Monikon komitatiivi
alkoholipitoisine
Monikon komitatiivi
alkoholipitoisineni
Monikon komitatiivi
alkoholipitoisinesi
Monikon komitatiivi
alkoholipitoisinemme
Monikon komitatiivi
alkoholipitoisinenne
Monikon komitatiivi
alkoholipitoisineen
Monikon komitatiivi
alkoholipitoisinensa
Monikon akkusatiivi
alkoholipitoiset
Monikon akkusatiivi
alkoholipitoiseni
Monikon akkusatiivi
alkoholipitoisesi
Monikon akkusatiivi
alkoholipitoisemme
Monikon akkusatiivi
alkoholipitoisenne
Monikon akkusatiivi
alkoholipitoisensa
Akkusatiivi
alkoholipitoiseni
Akkusatiivi
alkoholipitoisesi
Akkusatiivi
alkoholipitoisemme
Akkusatiivi
alkoholipitoisenne
Akkusatiivi
alkoholipitoisensa
Luokat
Adjektiivit