Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Synonyymit
ovoidi
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Kieli
Käännökset
englanti
ovoid
,
ovate
,
ooid
,
egg-shaped
espanja
oval
hollanti
eivormig
italia
ovoide
kreikka
ωοειδής
(ooeidís)
ranska
ovoïde
ruotsi
äggformad
saksa
eiförmig
unkari
tojásdad
viro
munajas
,
munakujuline
Taivutusmuodot
Monikko
munanmuotoiset
Monikko
munanmuotoiseni
Monikko
munanmuotoisesi
Monikko
munanmuotoisemme
Monikko
munanmuotoisenne
Monikko
munanmuotoisensa
Genetiivi
munanmuotoisen
Genetiivi
munanmuotoiseni
Genetiivi
munanmuotoisesi
Genetiivi
munanmuotoisemme
Genetiivi
munanmuotoisenne
Genetiivi
munanmuotoisensa
Monikon genetiivi
munanmuotoisten
Monikon genetiivi
munanmuotoisien
Monikon genetiivi
munanmuotoisteni
Monikon genetiivi
munanmuotoisieni
Monikon genetiivi
munanmuotoistesi
Monikon genetiivi
munanmuotoisiesi
Monikon genetiivi
munanmuotoistemme
Monikon genetiivi
munanmuotoisiemme
Monikon genetiivi
munanmuotoistenne
Monikon genetiivi
munanmuotoisienne
Monikon genetiivi
munanmuotoistensa
Monikon genetiivi
munanmuotoisiensa
Partitiivi
munanmuotoista
Partitiivi
munanmuotoistani
Partitiivi
munanmuotoistasi
Partitiivi
munanmuotoistamme
Partitiivi
munanmuotoistanne
Partitiivi
munanmuotoistaan
Partitiivi
munanmuotoistansa
Monikon partitiivi
munanmuotoisia
Monikon partitiivi
munanmuotoisiani
Monikon partitiivi
munanmuotoisiasi
Monikon partitiivi
munanmuotoisiamme
Monikon partitiivi
munanmuotoisianne
Monikon partitiivi
munanmuotoisiaan
Monikon partitiivi
munanmuotoisiansa
Inessiivi
munanmuotoisessa
Inessiivi
munanmuotoisessani
Inessiivi
munanmuotoisessasi
Inessiivi
munanmuotoisessamme
Inessiivi
munanmuotoisessanne
Inessiivi
munanmuotoisessaan
Inessiivi
munanmuotoisessansa
Monikon inessiivi
munanmuotoisissa
Monikon inessiivi
munanmuotoisissani
Monikon inessiivi
munanmuotoisissasi
Monikon inessiivi
munanmuotoisissamme
Monikon inessiivi
munanmuotoisissanne
Monikon inessiivi
munanmuotoisissaan
Monikon inessiivi
munanmuotoisissansa
Elatiivi
munanmuotoisesta
Elatiivi
munanmuotoisestani
Elatiivi
munanmuotoisestasi
Elatiivi
munanmuotoisestamme
Elatiivi
munanmuotoisestanne
Elatiivi
munanmuotoisestaan
Elatiivi
munanmuotoisestansa
Monikon elatiivi
munanmuotoisista
Monikon elatiivi
munanmuotoisistani
Monikon elatiivi
munanmuotoisistasi
Monikon elatiivi
munanmuotoisistamme
Monikon elatiivi
munanmuotoisistanne
Monikon elatiivi
munanmuotoisistaan
Monikon elatiivi
munanmuotoisistansa
Illatiivi
munanmuotoiseen
Illatiivi
munanmuotoiseeni
Illatiivi
munanmuotoiseesi
Illatiivi
munanmuotoiseemme
Illatiivi
munanmuotoiseenne
Illatiivi
munanmuotoiseensa
Monikon illatiivi
munanmuotoisiin
Monikon illatiivi
munanmuotoisiini
Monikon illatiivi
munanmuotoisiisi
Monikon illatiivi
munanmuotoisiimme
Monikon illatiivi
munanmuotoisiinne
Monikon illatiivi
munanmuotoisiinsa
Adessiivi
munanmuotoisella
Adessiivi
munanmuotoisellani
Adessiivi
munanmuotoisellasi
Adessiivi
munanmuotoisellamme
Adessiivi
munanmuotoisellanne
Adessiivi
munanmuotoisellaan
Adessiivi
munanmuotoisellansa
Monikon adessiivi
munanmuotoisilla
Monikon adessiivi
munanmuotoisillani
Monikon adessiivi
munanmuotoisillasi
Monikon adessiivi
munanmuotoisillamme
Monikon adessiivi
munanmuotoisillanne
Monikon adessiivi
munanmuotoisillaan
Monikon adessiivi
munanmuotoisillansa
Ablatiivi
munanmuotoiselta
Ablatiivi
munanmuotoiseltani
Ablatiivi
munanmuotoiseltasi
Ablatiivi
munanmuotoiseltamme
Ablatiivi
munanmuotoiseltanne
Ablatiivi
munanmuotoiseltaan
Ablatiivi
munanmuotoiseltansa
Monikon ablatiivi
munanmuotoisilta
Monikon ablatiivi
munanmuotoisiltani
Monikon ablatiivi
munanmuotoisiltasi
Monikon ablatiivi
munanmuotoisiltamme
Monikon ablatiivi
munanmuotoisiltanne
Monikon ablatiivi
munanmuotoisiltaan
Monikon ablatiivi
munanmuotoisiltansa
Allatiivi
munanmuotoiselle
Allatiivi
munanmuotoiselleni
Allatiivi
munanmuotoisellesi
Allatiivi
munanmuotoisellemme
Allatiivi
munanmuotoisellenne
Allatiivi
munanmuotoiselleen
Allatiivi
munanmuotoisellensa
Monikon allatiivi
munanmuotoisille
Monikon allatiivi
munanmuotoisilleni
Monikon allatiivi
munanmuotoisillesi
Monikon allatiivi
munanmuotoisillemme
Monikon allatiivi
munanmuotoisillenne
Monikon allatiivi
munanmuotoisilleen
Monikon allatiivi
munanmuotoisillensa
Essiivi
munanmuotoisena
Essiivi
munanmuotoisenani
Essiivi
munanmuotoisenasi
Essiivi
munanmuotoisenamme
Essiivi
munanmuotoisenanne
Essiivi
munanmuotoisenaan
Essiivi
munanmuotoisenansa
Monikon essiivi
munanmuotoisina
Monikon essiivi
munanmuotoisinani
Monikon essiivi
munanmuotoisinasi
Monikon essiivi
munanmuotoisinamme
Monikon essiivi
munanmuotoisinanne
Monikon essiivi
munanmuotoisinaan
Monikon essiivi
munanmuotoisinansa
Translatiivi
munanmuotoiseksi
Translatiivi
munanmuotoisekseni
Translatiivi
munanmuotoiseksesi
Translatiivi
munanmuotoiseksemme
Translatiivi
munanmuotoiseksenne
Translatiivi
munanmuotoisekseen
Translatiivi
munanmuotoiseksensa
Monikon translatiivi
munanmuotoisiksi
Monikon translatiivi
munanmuotoisikseni
Monikon translatiivi
munanmuotoisiksesi
Monikon translatiivi
munanmuotoisiksemme
Monikon translatiivi
munanmuotoisiksenne
Monikon translatiivi
munanmuotoisikseen
Monikon translatiivi
munanmuotoisiksensa
Monikon instruktiivi
munanmuotoisin
Abessiivi
munanmuotoisetta
Abessiivi
munanmuotoisettani
Abessiivi
munanmuotoisettasi
Abessiivi
munanmuotoisettamme
Abessiivi
munanmuotoisettanne
Abessiivi
munanmuotoisettaan
Abessiivi
munanmuotoisettansa
Monikon abessiivi
munanmuotoisitta
Monikon abessiivi
munanmuotoisittani
Monikon abessiivi
munanmuotoisittasi
Monikon abessiivi
munanmuotoisittamme
Monikon abessiivi
munanmuotoisittanne
Monikon abessiivi
munanmuotoisittaan
Monikon abessiivi
munanmuotoisittansa
Monikon komitatiivi
munanmuotoisine
Monikon komitatiivi
munanmuotoisineni
Monikon komitatiivi
munanmuotoisinesi
Monikon komitatiivi
munanmuotoisinemme
Monikon komitatiivi
munanmuotoisinenne
Monikon komitatiivi
munanmuotoisineen
Monikon komitatiivi
munanmuotoisinensa
Komparatiivi
munanmuotoisempi
Superlatiivi
munanmuotoisin
Monikon akkusatiivi
munanmuotoiset
Monikon akkusatiivi
munanmuotoiseni
Monikon akkusatiivi
munanmuotoisesi
Monikon akkusatiivi
munanmuotoisemme
Monikon akkusatiivi
munanmuotoisenne
Monikon akkusatiivi
munanmuotoisensa
Akkusatiivi
munanmuotoiseni
Akkusatiivi
munanmuotoisesi
Akkusatiivi
munanmuotoisemme
Akkusatiivi
munanmuotoisenne
Akkusatiivi
munanmuotoisensa
Luokat
Adjektiivit
Yhdyssanat