Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkotyrskyisetMonikkotyrskyiseni
MonikkotyrskyisesiMonikkotyrskyisemme
MonikkotyrskyisenneMonikkotyrskyisensä
GenetiivityrskyisenGenetiivityrskyiseni
GenetiivityrskyisesiGenetiivityrskyisemme
GenetiivityrskyisenneGenetiivityrskyisensä
Monikon genetiivityrskyistenMonikon genetiivityrskyisien
Monikon genetiivityrskyisteniMonikon genetiivityrskyisieni
Monikon genetiivityrskyistesiMonikon genetiivityrskyisiesi
Monikon genetiivityrskyistemmeMonikon genetiivityrskyisiemme
Monikon genetiivityrskyistenneMonikon genetiivityrskyisienne
Monikon genetiivityrskyistensäMonikon genetiivityrskyisiensä
PartitiivityrskyistäPartitiivityrskyistäni
PartitiivityrskyistäsiPartitiivityrskyistämme
PartitiivityrskyistännePartitiivityrskyistään
PartitiivityrskyistänsäMonikon partitiivityrskyisiä
Monikon partitiivityrskyisiäniMonikon partitiivityrskyisiäsi
Monikon partitiivityrskyisiämmeMonikon partitiivityrskyisiänne
Monikon partitiivityrskyisiäänMonikon partitiivityrskyisiänsä
InessiivityrskyisessäInessiivityrskyisessäni
InessiivityrskyisessäsiInessiivityrskyisessämme
InessiivityrskyisessänneInessiivityrskyisessään
InessiivityrskyisessänsäMonikon inessiivityrskyisissä
Monikon inessiivityrskyisissäniMonikon inessiivityrskyisissäsi
Monikon inessiivityrskyisissämmeMonikon inessiivityrskyisissänne
Monikon inessiivityrskyisissäänMonikon inessiivityrskyisissänsä
ElatiivityrskyisestäElatiivityrskyisestäni
ElatiivityrskyisestäsiElatiivityrskyisestämme
ElatiivityrskyisestänneElatiivityrskyisestään
ElatiivityrskyisestänsäMonikon elatiivityrskyisistä
Monikon elatiivityrskyisistäniMonikon elatiivityrskyisistäsi
Monikon elatiivityrskyisistämmeMonikon elatiivityrskyisistänne
Monikon elatiivityrskyisistäänMonikon elatiivityrskyisistänsä
IllatiivityrskyiseenIllatiivityrskyiseeni
IllatiivityrskyiseesiIllatiivityrskyiseemme
IllatiivityrskyiseenneIllatiivityrskyiseensä
Monikon illatiivityrskyisiinMonikon illatiivityrskyisiini
Monikon illatiivityrskyisiisiMonikon illatiivityrskyisiimme
Monikon illatiivityrskyisiinneMonikon illatiivityrskyisiinsä
AdessiivityrskyiselläAdessiivityrskyiselläni
AdessiivityrskyiselläsiAdessiivityrskyisellämme
AdessiivityrskyisellänneAdessiivityrskyisellään
AdessiivityrskyisellänsäMonikon adessiivityrskyisillä
Monikon adessiivityrskyisilläniMonikon adessiivityrskyisilläsi
Monikon adessiivityrskyisillämmeMonikon adessiivityrskyisillänne
Monikon adessiivityrskyisilläänMonikon adessiivityrskyisillänsä
AblatiivityrskyiseltäAblatiivityrskyiseltäni
AblatiivityrskyiseltäsiAblatiivityrskyiseltämme
AblatiivityrskyiseltänneAblatiivityrskyiseltään
AblatiivityrskyiseltänsäMonikon ablatiivityrskyisiltä
Monikon ablatiivityrskyisiltäniMonikon ablatiivityrskyisiltäsi
Monikon ablatiivityrskyisiltämmeMonikon ablatiivityrskyisiltänne
Monikon ablatiivityrskyisiltäänMonikon ablatiivityrskyisiltänsä
AllatiivityrskyiselleAllatiivityrskyiselleni
AllatiivityrskyisellesiAllatiivityrskyisellemme
AllatiivityrskyisellenneAllatiivityrskyiselleen
AllatiivityrskyisellensäMonikon allatiivityrskyisille
Monikon allatiivityrskyisilleniMonikon allatiivityrskyisillesi
Monikon allatiivityrskyisillemmeMonikon allatiivityrskyisillenne
Monikon allatiivityrskyisilleenMonikon allatiivityrskyisillensä
EssiivityrskyisenäEssiivityrskyisenäni
EssiivityrskyisenäsiEssiivityrskyisenämme
EssiivityrskyisenänneEssiivityrskyisenään
EssiivityrskyisenänsäMonikon essiivityrskyisinä
Monikon essiivityrskyisinäniMonikon essiivityrskyisinäsi
Monikon essiivityrskyisinämmeMonikon essiivityrskyisinänne
Monikon essiivityrskyisinäänMonikon essiivityrskyisinänsä
TranslatiivityrskyiseksiTranslatiivityrskyisekseni
TranslatiivityrskyiseksesiTranslatiivityrskyiseksemme
TranslatiivityrskyiseksenneTranslatiivityrskyisekseen
TranslatiivityrskyiseksensäMonikon translatiivityrskyisiksi
Monikon translatiivityrskyisikseniMonikon translatiivityrskyisiksesi
Monikon translatiivityrskyisiksemmeMonikon translatiivityrskyisiksenne
Monikon translatiivityrskyisikseenMonikon translatiivityrskyisiksensä
Monikon instruktiivityrskyisinAbessiivityrskyisettä
AbessiivityrskyisettäniAbessiivityrskyisettäsi
AbessiivityrskyisettämmeAbessiivityrskyisettänne
AbessiivityrskyisettäänAbessiivityrskyisettänsä
Monikon abessiivityrskyisittäMonikon abessiivityrskyisittäni
Monikon abessiivityrskyisittäsiMonikon abessiivityrskyisittämme
Monikon abessiivityrskyisittänneMonikon abessiivityrskyisittään
Monikon abessiivityrskyisittänsäMonikon komitatiivityrskyisine
Monikon komitatiivityrskyisineniMonikon komitatiivityrskyisinesi
Monikon komitatiivityrskyisinemmeMonikon komitatiivityrskyisinenne
Monikon komitatiivityrskyisineenMonikon komitatiivityrskyisinensä
Monikon akkusatiivityrskyisetMonikon akkusatiivityrskyiseni
Monikon akkusatiivityrskyisesiMonikon akkusatiivityrskyisemme
Monikon akkusatiivityrskyisenneMonikon akkusatiivityrskyisensä
AkkusatiivityrskyiseniAkkusatiivityrskyisesi
AkkusatiivityrskyisemmeAkkusatiivityrskyisenne
Akkusatiivityrskyisensä