| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | tyrskyiset | Monikko | tyrskyiseni |
| Monikko | tyrskyisesi | Monikko | tyrskyisemme |
| Monikko | tyrskyisenne | Monikko | tyrskyisensä |
| Genetiivi | tyrskyisen | Genetiivi | tyrskyiseni |
| Genetiivi | tyrskyisesi | Genetiivi | tyrskyisemme |
| Genetiivi | tyrskyisenne | Genetiivi | tyrskyisensä |
| Monikon genetiivi | tyrskyisten | Monikon genetiivi | tyrskyisien |
| Monikon genetiivi | tyrskyisteni | Monikon genetiivi | tyrskyisieni |
| Monikon genetiivi | tyrskyistesi | Monikon genetiivi | tyrskyisiesi |
| Monikon genetiivi | tyrskyistemme | Monikon genetiivi | tyrskyisiemme |
| Monikon genetiivi | tyrskyistenne | Monikon genetiivi | tyrskyisienne |
| Monikon genetiivi | tyrskyistensä | Monikon genetiivi | tyrskyisiensä |
| Partitiivi | tyrskyistä | Partitiivi | tyrskyistäni |
| Partitiivi | tyrskyistäsi | Partitiivi | tyrskyistämme |
| Partitiivi | tyrskyistänne | Partitiivi | tyrskyistään |
| Partitiivi | tyrskyistänsä | Monikon partitiivi | tyrskyisiä |
| Monikon partitiivi | tyrskyisiäni | Monikon partitiivi | tyrskyisiäsi |
| Monikon partitiivi | tyrskyisiämme | Monikon partitiivi | tyrskyisiänne |
| Monikon partitiivi | tyrskyisiään | Monikon partitiivi | tyrskyisiänsä |
| Inessiivi | tyrskyisessä | Inessiivi | tyrskyisessäni |
| Inessiivi | tyrskyisessäsi | Inessiivi | tyrskyisessämme |
| Inessiivi | tyrskyisessänne | Inessiivi | tyrskyisessään |
| Inessiivi | tyrskyisessänsä | Monikon inessiivi | tyrskyisissä |
| Monikon inessiivi | tyrskyisissäni | Monikon inessiivi | tyrskyisissäsi |
| Monikon inessiivi | tyrskyisissämme | Monikon inessiivi | tyrskyisissänne |
| Monikon inessiivi | tyrskyisissään | Monikon inessiivi | tyrskyisissänsä |
| Elatiivi | tyrskyisestä | Elatiivi | tyrskyisestäni |
| Elatiivi | tyrskyisestäsi | Elatiivi | tyrskyisestämme |
| Elatiivi | tyrskyisestänne | Elatiivi | tyrskyisestään |
| Elatiivi | tyrskyisestänsä | Monikon elatiivi | tyrskyisistä |
| Monikon elatiivi | tyrskyisistäni | Monikon elatiivi | tyrskyisistäsi |
| Monikon elatiivi | tyrskyisistämme | Monikon elatiivi | tyrskyisistänne |
| Monikon elatiivi | tyrskyisistään | Monikon elatiivi | tyrskyisistänsä |
| Illatiivi | tyrskyiseen | Illatiivi | tyrskyiseeni |
| Illatiivi | tyrskyiseesi | Illatiivi | tyrskyiseemme |
| Illatiivi | tyrskyiseenne | Illatiivi | tyrskyiseensä |
| Monikon illatiivi | tyrskyisiin | Monikon illatiivi | tyrskyisiini |
| Monikon illatiivi | tyrskyisiisi | Monikon illatiivi | tyrskyisiimme |
| Monikon illatiivi | tyrskyisiinne | Monikon illatiivi | tyrskyisiinsä |
| Adessiivi | tyrskyisellä | Adessiivi | tyrskyiselläni |
| Adessiivi | tyrskyiselläsi | Adessiivi | tyrskyisellämme |
| Adessiivi | tyrskyisellänne | Adessiivi | tyrskyisellään |
| Adessiivi | tyrskyisellänsä | Monikon adessiivi | tyrskyisillä |
| Monikon adessiivi | tyrskyisilläni | Monikon adessiivi | tyrskyisilläsi |
| Monikon adessiivi | tyrskyisillämme | Monikon adessiivi | tyrskyisillänne |
| Monikon adessiivi | tyrskyisillään | Monikon adessiivi | tyrskyisillänsä |
| Ablatiivi | tyrskyiseltä | Ablatiivi | tyrskyiseltäni |
| Ablatiivi | tyrskyiseltäsi | Ablatiivi | tyrskyiseltämme |
| Ablatiivi | tyrskyiseltänne | Ablatiivi | tyrskyiseltään |
| Ablatiivi | tyrskyiseltänsä | Monikon ablatiivi | tyrskyisiltä |
| Monikon ablatiivi | tyrskyisiltäni | Monikon ablatiivi | tyrskyisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | tyrskyisiltämme | Monikon ablatiivi | tyrskyisiltänne |
| Monikon ablatiivi | tyrskyisiltään | Monikon ablatiivi | tyrskyisiltänsä |
| Allatiivi | tyrskyiselle | Allatiivi | tyrskyiselleni |
| Allatiivi | tyrskyisellesi | Allatiivi | tyrskyisellemme |
| Allatiivi | tyrskyisellenne | Allatiivi | tyrskyiselleen |
| Allatiivi | tyrskyisellensä | Monikon allatiivi | tyrskyisille |
| Monikon allatiivi | tyrskyisilleni | Monikon allatiivi | tyrskyisillesi |
| Monikon allatiivi | tyrskyisillemme | Monikon allatiivi | tyrskyisillenne |
| Monikon allatiivi | tyrskyisilleen | Monikon allatiivi | tyrskyisillensä |
| Essiivi | tyrskyisenä | Essiivi | tyrskyisenäni |
| Essiivi | tyrskyisenäsi | Essiivi | tyrskyisenämme |
| Essiivi | tyrskyisenänne | Essiivi | tyrskyisenään |
| Essiivi | tyrskyisenänsä | Monikon essiivi | tyrskyisinä |
| Monikon essiivi | tyrskyisinäni | Monikon essiivi | tyrskyisinäsi |
| Monikon essiivi | tyrskyisinämme | Monikon essiivi | tyrskyisinänne |
| Monikon essiivi | tyrskyisinään | Monikon essiivi | tyrskyisinänsä |
| Translatiivi | tyrskyiseksi | Translatiivi | tyrskyisekseni |
| Translatiivi | tyrskyiseksesi | Translatiivi | tyrskyiseksemme |
| Translatiivi | tyrskyiseksenne | Translatiivi | tyrskyisekseen |
| Translatiivi | tyrskyiseksensä | Monikon translatiivi | tyrskyisiksi |
| Monikon translatiivi | tyrskyisikseni | Monikon translatiivi | tyrskyisiksesi |
| Monikon translatiivi | tyrskyisiksemme | Monikon translatiivi | tyrskyisiksenne |
| Monikon translatiivi | tyrskyisikseen | Monikon translatiivi | tyrskyisiksensä |
| Monikon instruktiivi | tyrskyisin | Abessiivi | tyrskyisettä |
| Abessiivi | tyrskyisettäni | Abessiivi | tyrskyisettäsi |
| Abessiivi | tyrskyisettämme | Abessiivi | tyrskyisettänne |
| Abessiivi | tyrskyisettään | Abessiivi | tyrskyisettänsä |
| Monikon abessiivi | tyrskyisittä | Monikon abessiivi | tyrskyisittäni |
| Monikon abessiivi | tyrskyisittäsi | Monikon abessiivi | tyrskyisittämme |
| Monikon abessiivi | tyrskyisittänne | Monikon abessiivi | tyrskyisittään |
| Monikon abessiivi | tyrskyisittänsä | Monikon komitatiivi | tyrskyisine |
| Monikon komitatiivi | tyrskyisineni | Monikon komitatiivi | tyrskyisinesi |
| Monikon komitatiivi | tyrskyisinemme | Monikon komitatiivi | tyrskyisinenne |
| Monikon komitatiivi | tyrskyisineen | Monikon komitatiivi | tyrskyisinensä |
| Monikon akkusatiivi | tyrskyiset | Monikon akkusatiivi | tyrskyiseni |
| Monikon akkusatiivi | tyrskyisesi | Monikon akkusatiivi | tyrskyisemme |
| Monikon akkusatiivi | tyrskyisenne | Monikon akkusatiivi | tyrskyisensä |
| Akkusatiivi | tyrskyiseni | Akkusatiivi | tyrskyisesi |
| Akkusatiivi | tyrskyisemme | Akkusatiivi | tyrskyisenne |
| Akkusatiivi | tyrskyisensä |