| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | teetarjottimet | Genetiivi | teetarjottimen |
| Monikon genetiivi | teetarjottimien | Monikon genetiivi | teetarjotinten |
| Partitiivi | teetarjotinta | Monikon partitiivi | teetarjottimia |
| Inessiivi | teetarjottimessa | Monikon inessiivi | teetarjottimissa |
| Elatiivi | teetarjottimesta | Monikon elatiivi | teetarjottimista |
| Illatiivi | teetarjottimeen | Monikon illatiivi | teetarjottimiin |
| Adessiivi | teetarjottimella | Monikon adessiivi | teetarjottimilla |
| Ablatiivi | teetarjottimelta | Monikon ablatiivi | teetarjottimilta |
| Allatiivi | teetarjottimelle | Monikon allatiivi | teetarjottimille |
| Essiivi | teetarjottimena | Monikon essiivi | teetarjottimina |
| Translatiivi | teetarjottimeksi | Monikon translatiivi | teetarjottimiksi |
| Monikon instruktiivi | teetarjottimin | Abessiivi | teetarjottimetta |
| Monikon abessiivi | teetarjottimitta | Monikon akkusatiivi | teetarjottimet |