| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | fysiikka | ||
| 2. | fysiikka | ||
| Monikko | luumenit | Genetiivi | luumenin |
| Monikon genetiivi | luumenien | Monikon genetiivi | luumeneiden |
| Monikon genetiivi | luumeneitten | Partitiivi | luumenia |
| Monikon partitiivi | luumeneita | Monikon partitiivi | luumeneja |
| Inessiivi | luumenissa | Monikon inessiivi | luumeneissa |
| Elatiivi | luumenista | Monikon elatiivi | luumeneista |
| Illatiivi | luumeniin | Monikon illatiivi | luumeneihin |
| Adessiivi | luumenilla | Monikon adessiivi | luumeneilla |
| Ablatiivi | luumenilta | Monikon ablatiivi | luumeneilta |
| Allatiivi | luumenille | Monikon allatiivi | luumeneille |
| Essiivi | luumenina | Monikon essiivi | luumeneina |
| Translatiivi | luumeniksi | Monikon translatiivi | luumeneiksi |
| Monikon instruktiivi | luumenein | Abessiivi | luumenitta |
| Monikon abessiivi | luumeneitta | Monikon akkusatiivi | luumenit |