| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | baškiirit | Genetiivi | baškiirin |
| Monikon genetiivi | baškiirien | Partitiivi | baškiiria |
| Monikon partitiivi | baškiireja | Inessiivi | baškiirissa |
| Monikon inessiivi | baškiireissa | Elatiivi | baškiirista |
| Monikon elatiivi | baškiireista | Illatiivi | baškiiriin |
| Monikon illatiivi | baškiireihin | Adessiivi | baškiirilla |
| Monikon adessiivi | baškiireilla | Ablatiivi | baškiirilta |
| Monikon ablatiivi | baškiireilta | Allatiivi | baškiirille |
| Monikon allatiivi | baškiireille | Essiivi | baškiirina |
| Monikon essiivi | baškiireina | Translatiivi | baškiiriksi |
| Monikon translatiivi | baškiireiksi | Monikon instruktiivi | baškiirein |
| Abessiivi | baškiiritta | Monikon abessiivi | baškiireitta |
| Monikon akkusatiivi | baškiirit |