| Monikko | kokapensaat | Genetiivi | kokapensaan |
| Monikon genetiivi | kokapensaiden | Monikon genetiivi | kokapensaitten |
| Partitiivi | kokapensasta | Monikon partitiivi | kokapensaita |
| Inessiivi | kokapensaassa | Monikon inessiivi | kokapensaissa |
| Elatiivi | kokapensaasta | Monikon elatiivi | kokapensaista |
| Illatiivi | kokapensaaseen | Monikon illatiivi | kokapensaisiin |
| Adessiivi | kokapensaalla | Monikon adessiivi | kokapensailla |
| Ablatiivi | kokapensaalta | Monikon ablatiivi | kokapensailta |
| Allatiivi | kokapensaalle | Monikon allatiivi | kokapensaille |
| Essiivi | kokapensaana | Monikon essiivi | kokapensaina |
| Translatiivi | kokapensaaksi | Monikon translatiivi | kokapensaiksi |
| Monikon instruktiivi | kokapensain | Abessiivi | kokapensaatta |
| Monikon abessiivi | kokapensaitta | Monikon akkusatiivi | kokapensaat |