Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Adjektiivit
1.
ambidextrous
Määritelmät
Adjektiivi
sellainen, jonka biologinen
kätisyys
ei ole painottunut
oikeaan
tai
vasempaan
, vaan jolla
kumpikin
on jokseenkin
yhtä
vahva
Taivutusmuodot
Monikko
molempikätiset
Monikko
molempikätiseni
Monikko
molempikätisesi
Monikko
molempikätisemme
Monikko
molempikätisenne
Monikko
molempikätisensä
Genetiivi
molempikätisen
Genetiivi
molempikätiseni
Genetiivi
molempikätisesi
Genetiivi
molempikätisemme
Genetiivi
molempikätisenne
Genetiivi
molempikätisensä
Monikon genetiivi
molempikätisten
Monikon genetiivi
molempikätisien
Monikon genetiivi
molempikätisteni
Monikon genetiivi
molempikätisieni
Monikon genetiivi
molempikätistesi
Monikon genetiivi
molempikätisiesi
Monikon genetiivi
molempikätistemme
Monikon genetiivi
molempikätisiemme
Monikon genetiivi
molempikätistenne
Monikon genetiivi
molempikätisienne
Monikon genetiivi
molempikätistensä
Monikon genetiivi
molempikätisiensä
Partitiivi
molempikätistä
Partitiivi
molempikätistäni
Partitiivi
molempikätistäsi
Partitiivi
molempikätistämme
Partitiivi
molempikätistänne
Partitiivi
molempikätistään
Partitiivi
molempikätistänsä
Monikon partitiivi
molempikätisiä
Monikon partitiivi
molempikätisiäni
Monikon partitiivi
molempikätisiäsi
Monikon partitiivi
molempikätisiämme
Monikon partitiivi
molempikätisiänne
Monikon partitiivi
molempikätisiään
Monikon partitiivi
molempikätisiänsä
Inessiivi
molempikätisessä
Inessiivi
molempikätisessäni
Inessiivi
molempikätisessäsi
Inessiivi
molempikätisessämme
Inessiivi
molempikätisessänne
Inessiivi
molempikätisessään
Inessiivi
molempikätisessänsä
Monikon inessiivi
molempikätisissä
Monikon inessiivi
molempikätisissäni
Monikon inessiivi
molempikätisissäsi
Monikon inessiivi
molempikätisissämme
Monikon inessiivi
molempikätisissänne
Monikon inessiivi
molempikätisissään
Monikon inessiivi
molempikätisissänsä
Elatiivi
molempikätisestä
Elatiivi
molempikätisestäni
Elatiivi
molempikätisestäsi
Elatiivi
molempikätisestämme
Elatiivi
molempikätisestänne
Elatiivi
molempikätisestään
Elatiivi
molempikätisestänsä
Monikon elatiivi
molempikätisistä
Monikon elatiivi
molempikätisistäni
Monikon elatiivi
molempikätisistäsi
Monikon elatiivi
molempikätisistämme
Monikon elatiivi
molempikätisistänne
Monikon elatiivi
molempikätisistään
Monikon elatiivi
molempikätisistänsä
Illatiivi
molempikätiseen
Illatiivi
molempikätiseeni
Illatiivi
molempikätiseesi
Illatiivi
molempikätiseemme
Illatiivi
molempikätiseenne
Illatiivi
molempikätiseensä
Monikon illatiivi
molempikätisiin
Monikon illatiivi
molempikätisiini
Monikon illatiivi
molempikätisiisi
Monikon illatiivi
molempikätisiimme
Monikon illatiivi
molempikätisiinne
Monikon illatiivi
molempikätisiinsä
Adessiivi
molempikätisellä
Adessiivi
molempikätiselläni
Adessiivi
molempikätiselläsi
Adessiivi
molempikätisellämme
Adessiivi
molempikätisellänne
Adessiivi
molempikätisellään
Adessiivi
molempikätisellänsä
Monikon adessiivi
molempikätisillä
Monikon adessiivi
molempikätisilläni
Monikon adessiivi
molempikätisilläsi
Monikon adessiivi
molempikätisillämme
Monikon adessiivi
molempikätisillänne
Monikon adessiivi
molempikätisillään
Monikon adessiivi
molempikätisillänsä
Ablatiivi
molempikätiseltä
Ablatiivi
molempikätiseltäni
Ablatiivi
molempikätiseltäsi
Ablatiivi
molempikätiseltämme
Ablatiivi
molempikätiseltänne
Ablatiivi
molempikätiseltään
Ablatiivi
molempikätiseltänsä
Monikon ablatiivi
molempikätisiltä
Monikon ablatiivi
molempikätisiltäni
Monikon ablatiivi
molempikätisiltäsi
Monikon ablatiivi
molempikätisiltämme
Monikon ablatiivi
molempikätisiltänne
Monikon ablatiivi
molempikätisiltään
Monikon ablatiivi
molempikätisiltänsä
Allatiivi
molempikätiselle
Allatiivi
molempikätiselleni
Allatiivi
molempikätisellesi
Allatiivi
molempikätisellemme
Allatiivi
molempikätisellenne
Allatiivi
molempikätiselleen
Allatiivi
molempikätisellensä
Monikon allatiivi
molempikätisille
Monikon allatiivi
molempikätisilleni
Monikon allatiivi
molempikätisillesi
Monikon allatiivi
molempikätisillemme
Monikon allatiivi
molempikätisillenne
Monikon allatiivi
molempikätisilleen
Monikon allatiivi
molempikätisillensä
Essiivi
molempikätisenä
Essiivi
molempikätisenäni
Essiivi
molempikätisenäsi
Essiivi
molempikätisenämme
Essiivi
molempikätisenänne
Essiivi
molempikätisenään
Essiivi
molempikätisenänsä
Monikon essiivi
molempikätisinä
Monikon essiivi
molempikätisinäni
Monikon essiivi
molempikätisinäsi
Monikon essiivi
molempikätisinämme
Monikon essiivi
molempikätisinänne
Monikon essiivi
molempikätisinään
Monikon essiivi
molempikätisinänsä
Translatiivi
molempikätiseksi
Translatiivi
molempikätisekseni
Translatiivi
molempikätiseksesi
Translatiivi
molempikätiseksemme
Translatiivi
molempikätiseksenne
Translatiivi
molempikätisekseen
Translatiivi
molempikätiseksensä
Monikon translatiivi
molempikätisiksi
Monikon translatiivi
molempikätisikseni
Monikon translatiivi
molempikätisiksesi
Monikon translatiivi
molempikätisiksemme
Monikon translatiivi
molempikätisiksenne
Monikon translatiivi
molempikätisikseen
Monikon translatiivi
molempikätisiksensä
Monikon instruktiivi
molempikätisin
Abessiivi
molempikätisettä
Abessiivi
molempikätisettäni
Abessiivi
molempikätisettäsi
Abessiivi
molempikätisettämme
Abessiivi
molempikätisettänne
Abessiivi
molempikätisettään
Abessiivi
molempikätisettänsä
Monikon abessiivi
molempikätisittä
Monikon abessiivi
molempikätisittäni
Monikon abessiivi
molempikätisittäsi
Monikon abessiivi
molempikätisittämme
Monikon abessiivi
molempikätisittänne
Monikon abessiivi
molempikätisittään
Monikon abessiivi
molempikätisittänsä
Monikon komitatiivi
molempikätisine
Monikon komitatiivi
molempikätisineni
Monikon komitatiivi
molempikätisinesi
Monikon komitatiivi
molempikätisinemme
Monikon komitatiivi
molempikätisinenne
Monikon komitatiivi
molempikätisineen
Monikon komitatiivi
molempikätisinensä
Monikon akkusatiivi
molempikätiset
Monikon akkusatiivi
molempikätiseni
Monikon akkusatiivi
molempikätisesi
Monikon akkusatiivi
molempikätisemme
Monikon akkusatiivi
molempikätisenne
Monikon akkusatiivi
molempikätisensä
Akkusatiivi
molempikätiseni
Akkusatiivi
molempikätisesi
Akkusatiivi
molempikätisemme
Akkusatiivi
molempikätisenne
Akkusatiivi
molempikätisensä