| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | hoary cinquefoil |
| ruotsi | femfingerört, femfingerörten |
| Monikko | hopeahanhikit | Genetiivi | hopeahanhikin |
| Monikon genetiivi | hopeahanhikkien | Partitiivi | hopeahanhikkia |
| Monikon partitiivi | hopeahanhikkeja | Inessiivi | hopeahanhikissa |
| Monikon inessiivi | hopeahanhikeissa | Elatiivi | hopeahanhikista |
| Monikon elatiivi | hopeahanhikeista | Illatiivi | hopeahanhikkiin |
| Monikon illatiivi | hopeahanhikkeihin | Adessiivi | hopeahanhikilla |
| Monikon adessiivi | hopeahanhikeilla | Ablatiivi | hopeahanhikilta |
| Monikon ablatiivi | hopeahanhikeilta | Allatiivi | hopeahanhikille |
| Monikon allatiivi | hopeahanhikeille | Essiivi | hopeahanhikkina |
| Monikon essiivi | hopeahanhikkeina | Translatiivi | hopeahanhikiksi |
| Monikon translatiivi | hopeahanhikeiksi | Monikon instruktiivi | hopeahanhikein |
| Abessiivi | hopeahanhikitta | Monikon abessiivi | hopeahanhikeitta |
| Monikon akkusatiivi | hopeahanhikit |