| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | hopeagibbonit | Genetiivi | hopeagibbonin |
| Monikon genetiivi | hopeagibbonien | Monikon genetiivi | hopeagibboneiden |
| Monikon genetiivi | hopeagibboneitten | Partitiivi | hopeagibbonia |
| Monikon partitiivi | hopeagibboneita | Monikon partitiivi | hopeagibboneja |
| Inessiivi | hopeagibbonissa | Monikon inessiivi | hopeagibboneissa |
| Elatiivi | hopeagibbonista | Monikon elatiivi | hopeagibboneista |
| Illatiivi | hopeagibboniin | Monikon illatiivi | hopeagibboneihin |
| Adessiivi | hopeagibbonilla | Monikon adessiivi | hopeagibboneilla |
| Ablatiivi | hopeagibbonilta | Monikon ablatiivi | hopeagibboneilta |
| Allatiivi | hopeagibbonille | Monikon allatiivi | hopeagibboneille |
| Essiivi | hopeagibbonina | Monikon essiivi | hopeagibboneina |
| Translatiivi | hopeagibboniksi | Monikon translatiivi | hopeagibboneiksi |
| Monikon instruktiivi | hopeagibbonein | Abessiivi | hopeagibbonitta |
| Monikon abessiivi | hopeagibboneitta | Monikon akkusatiivi | hopeagibbonit |