| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kaksivyöseitikit | Genetiivi | kaksivyöseitikin |
| Monikon genetiivi | kaksivyöseitikkien | Partitiivi | kaksivyöseitikkiä |
| Monikon partitiivi | kaksivyöseitikkejä | Inessiivi | kaksivyöseitikissä |
| Monikon inessiivi | kaksivyöseitikeissä | Elatiivi | kaksivyöseitikistä |
| Monikon elatiivi | kaksivyöseitikeistä | Illatiivi | kaksivyöseitikkiin |
| Monikon illatiivi | kaksivyöseitikkeihin | Adessiivi | kaksivyöseitikillä |
| Monikon adessiivi | kaksivyöseitikeillä | Ablatiivi | kaksivyöseitikiltä |
| Monikon ablatiivi | kaksivyöseitikeiltä | Allatiivi | kaksivyöseitikille |
| Monikon allatiivi | kaksivyöseitikeille | Essiivi | kaksivyöseitikkinä |
| Monikon essiivi | kaksivyöseitikkeinä | Translatiivi | kaksivyöseitikiksi |
| Monikon translatiivi | kaksivyöseitikeiksi | Monikon instruktiivi | kaksivyöseitikein |
| Abessiivi | kaksivyöseitikittä | Monikon abessiivi | kaksivyöseitikeittä |
| Monikon akkusatiivi | kaksivyöseitikit |