| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | heloseitikit | Genetiivi | heloseitikin |
| Monikon genetiivi | heloseitikkien | Partitiivi | heloseitikkiä |
| Monikon partitiivi | heloseitikkejä | Inessiivi | heloseitikissä |
| Monikon inessiivi | heloseitikeissä | Elatiivi | heloseitikistä |
| Monikon elatiivi | heloseitikeistä | Illatiivi | heloseitikkiin |
| Monikon illatiivi | heloseitikkeihin | Adessiivi | heloseitikillä |
| Monikon adessiivi | heloseitikeillä | Ablatiivi | heloseitikiltä |
| Monikon ablatiivi | heloseitikeiltä | Allatiivi | heloseitikille |
| Monikon allatiivi | heloseitikeille | Essiivi | heloseitikkinä |
| Monikon essiivi | heloseitikkeinä | Translatiivi | heloseitikiksi |
| Monikon translatiivi | heloseitikeiksi | Monikon instruktiivi | heloseitikein |
| Abessiivi | heloseitikittä | Monikon abessiivi | heloseitikeittä |
| Monikon akkusatiivi | heloseitikit |