| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | hi-fi |
| Monikko | hifit | Genetiivi | hifin |
| Monikon genetiivi | hifien | Partitiivi | hifiä |
| Monikon partitiivi | hifejä | Inessiivi | hifissä |
| Monikon inessiivi | hifeissä | Elatiivi | hifistä |
| Monikon elatiivi | hifeistä | Illatiivi | hifiin |
| Monikon illatiivi | hifeihin | Adessiivi | hifillä |
| Monikon adessiivi | hifeillä | Ablatiivi | hifiltä |
| Monikon ablatiivi | hifeiltä | Allatiivi | hifille |
| Monikon allatiivi | hifeille | Essiivi | hifinä |
| Monikon essiivi | hifeinä | Translatiivi | hifiksi |
| Monikon translatiivi | hifeiksi | Monikon instruktiivi | hifein |
| Abessiivi | hifittä | Monikon abessiivi | hifeittä |
| Monikon akkusatiivi | hifit |