| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | hanuristit | Genetiivi | hanuristin |
| Monikon genetiivi | hanuristien | Partitiivi | hanuristia |
| Monikon partitiivi | hanuristeja | Inessiivi | hanuristissa |
| Monikon inessiivi | hanuristeissa | Elatiivi | hanuristista |
| Monikon elatiivi | hanuristeista | Illatiivi | hanuristiin |
| Monikon illatiivi | hanuristeihin | Adessiivi | hanuristilla |
| Monikon adessiivi | hanuristeilla | Ablatiivi | hanuristilta |
| Monikon ablatiivi | hanuristeilta | Allatiivi | hanuristille |
| Monikon allatiivi | hanuristeille | Essiivi | hanuristina |
| Monikon essiivi | hanuristeina | Translatiivi | hanuristiksi |
| Monikon translatiivi | hanuristeiksi | Monikon instruktiivi | hanuristein |
| Abessiivi | hanuristitta | Monikon abessiivi | hanuristeitta |
| Monikon akkusatiivi | hanuristit |