| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | germanistit | Genetiivi | germanistin |
| Monikon genetiivi | germanistien | Partitiivi | germanistia |
| Monikon partitiivi | germanisteja | Inessiivi | germanistissa |
| Monikon inessiivi | germanisteissa | Elatiivi | germanistista |
| Monikon elatiivi | germanisteista | Illatiivi | germanistiin |
| Monikon illatiivi | germanisteihin | Adessiivi | germanistilla |
| Monikon adessiivi | germanisteilla | Ablatiivi | germanistilta |
| Monikon ablatiivi | germanisteilta | Allatiivi | germanistille |
| Monikon allatiivi | germanisteille | Essiivi | germanistina |
| Monikon essiivi | germanisteina | Translatiivi | germanistiksi |
| Monikon translatiivi | germanisteiksi | Monikon instruktiivi | germanistein |
| Abessiivi | germanistitta | Monikon abessiivi | germanisteitta |
| Monikon akkusatiivi | germanistit |