| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | laajennun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | laajennut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | laajentuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | laajennumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | laajennutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | laajentuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | laajennuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | laajennuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | laajentui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | laajennuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | laajennuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | laajentuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | laajentuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | laajentuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | laajentuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | laajentuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | laajentuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | laajentuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | laajennu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laajentukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | laajentukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | laajentukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laajentukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laajentunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | laajentunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laajentunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laajentunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | laajentunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laajentunevat | | |