Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaнаклонявам се, наклонявам
englantislope, become more expensive, lean, incline, tilt, incline in turn, bank, rise, lean incline, list, keel, careen, lurch, heel, appreciate, decline, sway, roll
espanjaaumentar su valor, escorar, ladearse, declinarse, inclinar
hollantileunen, in waarde stijgen
italiasporgersi, valorizzarsi
japani傾く (katamuku / kabuku / katabuku), 値上がりする (ねあがりする, neagari suru)
kreikkaανατιμώμαι (anatimómai)
latviakļūt vērtīgākam, celties cenā
liettuaįgyti didesnę vertę, pabrangti
norjastige i verdi, krenge
portugalivalorizar, reclinar-se
puoladrożeć, zyskiwać
ranskase pencher, se coucher, prendre de la valeur, pencher, coucher, incliner
ruotsiluta sig, luta, stiga
saksalehnen, im Wert steigen
tanskastige i værdi
turkkideğeri artmak, yaslanmak, dayanmak
tšekkistoupnout v ceně
unkarifelmegy az ára
venäjäдорожать (dorožat), крениться (krenitsja), накрениться (nakrenitsja), подорожать (podorožat), наклоняться (naklonjatsja)
virohinnas tõusma

Määritelmät

Verbit

  1. mennä kallelleen
  2. tulla kalliimmaksi
  3. (kuva) suuntautua jollekin kannalle

Esimerkit

  • Seinä oli kallistunut ihan vinoksi.
  • Hintojen nousun myötä elämä on kallistunut.
  • Taidan sittenkin kallistua hänen kannalleen.
  • Kahvi on kallistunut.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskallistunYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenskallistut
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenskallistuuMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskallistumme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenskallistutteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenskallistuvat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikallistuinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektikallistuit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikallistuiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikallistuimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektikallistuitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikallistuivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskallistuisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenskallistuisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenskallistuisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskallistuisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenskallistuisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenskallistuisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenskallistuYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenskallistukoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenskallistukaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenskallistukaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenskallistukootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskallistunen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenskallistunetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenskallistunee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskallistunemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenskallistunette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenskallistunevat

Luokat